Годишникът „Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ е научно списание, в което се публикуват избрани след двойно анонимно рецензиране студии, посветени на българския език. Научните материали се подбират въз основа на тяхната оригиналност, значение и научни приноси.
В списанието се публикуват студии с високо научно качество, посветени на изследването на различни синхронни и диахронни аспекти, които допринасят съществено за анализа и описанието на съвременното състояние и историята на българския език. Списанието публикува материали, представящи всички основни области на изследване на българския език: синтаксис, морфология, фонология, семантика, етимология, корпусна лингвистика, лексика, терминология и (напоследък) компютърна лингвистика.

Списанието „Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ е продължение на „Известия на Института за български език“, което излиза в периода 1951 – 1985 г.

Списанието осигурява най-квалифицираните рецензенти, които не са свързани с институцията като авторите. От рецензентите се изисква да оценяват ръкописите в съответствие с принципите на Комитета по етика на публикациите (COPE). Списанието има Етичен кодекс за автори, рецензенти и редактори.

Списанието Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ има печатна версия и свободен достъп онлайн. Студиите, публикувани в списанието, са отворени за читателите съгласно условията на международния лиценз Creative Commons Attribution 4.0 (CC-BY-4.0). Не се събират такси за подготовка на студиите за печат.

Списанието има H-индекс 11 в Гугъл сколар и е индексирано в Централно- и Източноевропейската онлайн библиотека (Central and Eastern European Online Library – CEEOL), Руския индекс за научно цитиране (РИНЦ), Указателя за славянска хуманитаристика (Slavic Humanities Index), Директорията за свободен достъп до научни ресурси (Directory of Open Access Scolarly Resources – ROAD) и др. Списанието е член на Официалната агенция за регистрация на идентификатори на цифрови обекти (CROSSREF) и публикуваните статии получават цифров идентификатор (DOI).

Списанието е предназначено за учени, преподаватели, студенти и широк кръг читатели от цяла Европа и света. Всяка година печатни екземпляри от списанието се предоставят на 4 библиотеки в България, на 26 библиотеки в Европа и на 4 университетски библиотеки в България.

ISSN 0323-9934 (печатно издание)
ISSN 2603-3402 (онлайн издание)