Постановление № 130 от 6 юни 2008 г. за изменение и допълнение на Постановление № 90 на Министерския съвет от 2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации

ПОСТАНОВЛЕНИЕ № 130 ОТ 6 ЮНИ 2008 Г. за изменение и допълнение на Постановление № 90 на Министерския съвет от 2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации (обн., ДВ, бр. 44 от 2000 г.; попр., бр. 45 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 60 от 2001 г., бр. 30, 83 и 101 от 2002 г.; Решение № 7622 на Върховния административен съд от 2003 г. - бр. 67 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 29 от 2004 г., бр. 96 от 2005 г., бр. 1 и 70 от 2006 г. и бр. 15 от 2007 г.)

МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ПОСТАНОВИ: § 1. В чл. 4, ал. 6 числото “90” се заменя със “120”. § 2. В чл. 7 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 числото “250” се заменя с “450”.

2. Създава се ал. 5: “(5) Докторантите по ал. 1 в редовна докторантура получават допълнително еднократна стипендия в следните случаи: 1. при представяне на дисертационния труд за защита в научния съвет в рамките на тригодишния срок на обучение - в размер 1000 лв.; 2. при успешна защита на дисертационния труд в срок до една година след завършване на тригодишния срок на обучение - в размер 1000 лв.” § 3. В чл. 8, ал. 1, т. 2 числото “210” се заменя с “450”. § 4. Създават се чл. 10а и 10б: “Чл. 10а. (1) Студентите от държавните и частните висши училища могат да получават стипендии и награди, осигурени със средства от европейските структурни фондове.

(2) За стипендиите и наградите по ал. 1 могат да кандидатстват студенти в редовна форма на обучение.

(3) Размерът на стипендиите и наградите по ал. 1 и условията за предоставянето им се одобряват от Комитета за наблюдение на съответната оперативна програма въз основа на предложение на министъра на образованието и науката.

(4) Видът на документите за кандидатстване и срокът за подаването им се определят от министъра на образованието и науката.

(5) Студентите в държавните висши училища могат да получават едновременно стипендии и награди, осигурени със средства от държавния бюджет, и стипендии и награди по ал. 1.

Чл. 10б. (1) Докторантите от държавните и частните висши училища и от научните организации могат да получават стипендии, осигурени със средства от европейските структурни фондове.

(2) Докторантите от държавните висши училища в редовна форма на обучение могат да получават едновременно стипендии, осигурени със средства от държавния бюджет, и стипендии по ал. 1.

(3) Размерът на стипендиите по ал. 1 и условията за предоставянето им се одобряват от Комитета за наблюдение на съответната оперативна програма въз основа на предложение на министъра на образованието и науката.”

Заключителни разпоредби § 5. Министърът на финансите да осигури необходимите средства за изпълнение на постановлението за 2008 г. за сметка на преструктуриране на целевите разходи по централния бюджет за 2008 г. § 6. Разпоредбите на § 2, т. 1 и § 3 влизат в сила от 1 юли 2008 г., а разпоредбата на § 2, т. 2 - от 1 януари 2009 г.

Министър-председател: Сергей Станишев

Главен секретар на Министерския съвет: Севдалин Мавров