Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2008 г. за определяне на условията и реда за допълнително материално стимулиране към основната заплата на служителите от централната администрация на министерството, пряко ангажирани в подпомагане дейността на търговския регистър

МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО

Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 9 от 2008 г. за определяне на условията и реда за допълнително материално стимулиране към основната заплата на служителите от централната администрация на министерството, пряко ангажирани в подпомагане дейността на търговския регистър (ДВ, бр. 88 от 2008 г.) § 1. В наименованието и в чл. 1 след думите “търговския регистър” се добавя “и на Централния регистър на особените залози”. § 2. В чл. 2 се правят следните изменения и допълнения: 1. Досегашният текст става ал. 1 и в него след думата “служителите” се добавя “от търговския регистър” и съкращението “(ЗТР)” се заличава.

2. Създава се ал. 2: “(2) Допълнителното материално стимулиране към основната заплата на служителите от Централния регистър на особените залози се извършва от отчислените средства съгласно чл. 25а, ал. 2, т. 2 от Закона за особените залози, формирани от събрани по този закон такси.” § 3. Член 3 се изменя така: “Чл. 3. При подпомагане дейността на търговския регистър и на регистъра на особените залози служителите от централната администрация могат да бъдат постоянно или временно ангажирани.” § 4. В чл. 4 накрая се добавя “и на регистъра на особените залози”. § 5. В чл. 5 се правят следните изменения: 1. В ал. 1 думите “по реда на тази наредба” се заменят с “по чл. 39, ал. 2, т. 2 от Закона за търговския регистър” и накрая текстът в скобите се изменя така: “(обн., ДВ, бр. 101 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 61 от 2005 г., бр. 24, 71 и 88 от 2008 г. и бр. 7 от 2009 г.)”.

2. В ал. 2 текстът “и 20 на сто” се заменя с “и до 20 на сто”. § 6. Създава се чл. 5а: “Чл. 5а. (1) Общият размер на средствата, подлежащи на разпределение по чл. 25а, ал. 2, т. 2 от Закона за особените залози, се определя тримесечно със заповед на министъра на правосъдието. Заповедта се издава до 15-о число на месеца, следващ тримесечието, за което се отнася. Заповедта е въз основа на тримесечната заповед на директора на Централния регистър на особените залози по чл. 5 от Наредба № 2 от 2009 г. за условията и реда за начисляване и разходване на средствата за развитие на материалната база, включително за информационно и технологично осигуряване, за повишаване на квалификацията и за стимулиране на служителите от Централния регистър на особените залози (ДВ, бр. 8 от 2009 г.). (2) От общия размер на средствата, подлежащи на разпределение, по писмено предложение на заместник-министъра, осъществяващ методическо ръководство и контрол на дейността на Централния регистър на особените залози, министърът на правосъдието може да задели суми в размер до 20 на сто за стимулиране на временно заети служители и до 20 на сто за целеви добавки.” § 7. Членове 6 и 7 се изменят така: “Чл. 6. За допълнително материално стимулиране на служителите на централната администрация на Министерството на правосъдието, които са постоянно пряко ангажирани в подпомагане дейността на търговския регистър и/или на регистъра на особените залози, средствата по чл. 5, ал. 1, съответно по чл. 5а, ал. 1 се разходват в общ размер и/или след извършеното приспадане съгласно чл. 5, ал. 2, съответно чл. 5а, ал. 2. Начинът на разходване на средствата се определя със заповедите по ал. 1 на чл. 5 и чл. 5а.

Чл. 7. Неизразходваните през месеца, съответно през тримесечието суми могат да бъдат разходвани през следващите месеци, съответно тримесечия, но не по-късно от разпределението, което се извършва през последния месец на календарната година.” § 8. В наименованието на глава втора и в наименованията на раздели I и II от нея накрая се добавя “и на регистъра на особените залози”. § 9. Член 8 се изменя така: “Чл. 8. Служителите от централната администрация, които са постоянно пряко ангажирани в подпомагане дейността на търговския регистър и/или на регистъра на особените залози, се определят тримесечно със заповеди на министъра на правосъдието по предложение на заместник-министъра, осъществяващ методическо ръководство и контрол на дейността на Агенцията по вписванията, съответно на Централния регистър на особените залози.” § 10. В чл. 9 след думите “ търговския регистър” се добавя “и/или на регистъра на особените залози”, а думата “заповед” се заменя със “заповеди”. § 11. В чл. 11 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1, т. 4 текстът “от 10 до 50 %” се заменя с “от 10 до 30 %”.

2. В ал. 2 след думата “служители” се добавя “ангажирани в подпомагане дейността на търговския регистър”.

3. Създава се нова ал. 3: “(3) Конкретният процент за всяка група и размерът на сумата за допълнителното материално стимулиране за съответната група служители, ангажирани в подпомагане дейността на регистъра на особените залози, се определят за тримесечни периоди по предложение на заместник-министъра, осъществяващ методическо ръководство и контрол на дейността на Централния регистър на особените залози, одобрено от министъра на правосъдието.”

4. Досегашната ал. 3 става ал. 4 и в нея след текста “Предложението по ал. 2” се добавя “съответно по ал. 3”.

5. Досегашната ал. 4 става ал. 5 и в нея след думите “чл. 5, ал. 2” се добавя “и чл. 5а, ал. 2”. § 12. В чл. 12 се правят следните допълнения: 1. В ал. 1 накрая се добавя “или тримесечие”.

2. В ал. 2 след думите “следващ месеца” се добавя “или тримесечието” и думите “за който” се заменят със “за които”. § 13. В чл. 13 се правят следните изменения и допълнения: 1. Алинея 1 се изменя така: “(1) При определяне на месечната, съответно тримесечната оценка на изпълнение задължително се вземат предвид: 1. сложността на поставената задача; 2. срочността на поставената задача; 3. обемът на извършената работа; 4. качеството и срокът на извършената работа, както и

5. показани компетентности.”

2. Създава се нова ал. 2: “(2) Общата оценка въз основа на показателите по ал. 1 се определя по десетстепенна скала.”

3. Алинеи 2 и 3 стават съответно ал. 3 и 4 и в тях след думите “Агенцията по вписванията” се добавя “съответно на Централния регистър на особените залози”.

4. Алинея 4 става ал. 5 и в нея след думите “търговския регистър” се добавя “и на регистъра на особените залози”.

5. Алинея 5 става ал. 6 и в нея след думата “месечната” се добавя “съответно тримесечната”. § 14. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения: 1. Алинея 1 се изменя така: “(1) Месечната или тримесечната оценка се удостоверяват с попълнен формуляр по образци, утвърдени от министъра на правосъдието. Попълването на формуляра се извършва до 10-о число на следващия месец, а за последния месец на календарната година - до 20 декември.”

2. В ал. 2 след думата “месечната” се добавя “съответно тримесечната” и накрая се добавя “или тримесечие”. § 15. Член 15 се изменя така: “Чл. 15. При изчисляването на индивидуалния размер на допълнителното материално стимулиране към основната заплата на служителите, които са постоянно пряко ангажирани в дейността на търговския регистър и/или на регистъра на особените залози, се спазват следните правила: 1. сумата за разпределение се определя по реда на чл. 11; 2. коефициентите за месечната/тримесечната оценка за изпълнението на служителя са: а) 36 - при оценка 1; б) 32 - при оценка 2; в) 28 - при оценка 3; г) 24 - при оценка 4; д) 20 - при оценка 5; е) 16 - при оценка 6; ж) 12 - при оценка 7; з) 8 - при оценка 8; и) 4 - при оценка 9; й) 0 - при оценка 10; 3. индивидуалният размер на допълнителното материално стимулиране към основната заплата на служителите се получава, като сумата за разпределение по т. 1 се разделя на общия сбор на коефициентите, съответстващи на месечната, съответно тримесечната оценка на изпълнението на всички служители от групата, и се умножава по коефициент за месечната, съответно тримесечната оценка за изпълнението на служителя.” § 16. В чл. 16 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 след думите “дейността на търговския регистър” се добавя “и/или на регистъра на особените залози” и след думата “месечна” се добавя “или тримесечна”.

2. В ал. 2 след думите “дейността на търговския регистър” се добавя “и/или на регистъра на особените залози”, а текстът “получили междинна оценка на изпълнението 5 “Неприемливо изпълнение” се заменя с “получили междинна оценка на изпълнението 10”. § 17. В чл. 17 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 след думите “търговския регистър” се добавя “и/или на регистъра на особените залози” и след думите “по чл. 5, ал. 2” се добавя “и/или по чл. 5а, ал. 2”.

2. В ал. 2 и 3 накрая се добавя “и/или на регистъра на особените залози”. § 18. Членове 18 и 19 се изменят така: “Чл. 18. (1) Служители по чл. 17, временно ангажирани през съответния месец или тримесечие, се определят със заповеди на министъра на правосъдието по предложение на заместник-министъра, осъществяващ методическо ръководство и контрол на дейността на Агенцията по вписванията, съответно на Централния регистър на особените залози.

(2) Заповедите по ал. 1 се издават след изтичане на съответния месец или тримесечие.

(3) В заповедите се определя размерът на материалното стимулиране за времето на пряко ангажиране, като средствата се изплащат заедно с изплащане на възнагражденията за текущия месец.

Чл. 19. Министърът на правосъдието по своя инициатива или въз основа на мотивирано писмено предложение на заместник-министъра, осъществяващ методическо ръководство и контрол на дейността на Агенцията по вписванията, съответно на Централния регистър на особените залози, може да разпореди да се изплатят целеви добавки за: 1. изключителни постижения с голям позитивен ефект за дейността на търговския регистър или на регистъра на особените залози, и/или

2. за адекватна реакция в екстремна ситуация с позитивни последици за дейността на търговския регистър или на регистъра на особените залози, и/или

3. при констатирани други извънредни обстоятелства с позитивни резултати за дейността на търговския регистър или на регистъра на особените залози - промени в нормативната уредба, промени в работните процеси или други извънредни обстоятелства.” § 19. В чл. 20 след думите “по чл. 5, ал. 2” се добавя “съответно по чл. 5а, ал. 2”. § 20. В преходните и заключителни разпоредби се правят следните допълнения: 1. В § 1 накрая са добавя “и чл. 25а, ал. 2, т. 2 от Закона за особените залози (обн., ДВ, бр. 100 от 1996 г.; изм. и доп., бр. 86 от 1997 г., бр. 42 от 1999 г., бр. 19 и 58 от 2003 г., бр. 34 и 43 от 2005 г., бр. 30, 34 и 80 от 2006 г., бр. 53, 59 и 108 от 2007 г. и бр. 100 от 2008 г.)”.

2. В § 3, ал. 3 накрая след думите “справка, утвърдена от изпълнителния директор на Агенцията по вписванията” се добавя “съответно от директора на Централния регистър на особените залози”.

Заключителна разпоредба § 21. Наредбата влиза в сила от 1 януари 2009 г.

Министър: М. Тачева