Наредба за допълнение на Наредба № 2 от 2007 г. за условията и реда за одобряване на организациите, които обучават медиатори; за изискванията за обучение на медиатори; за реда за вписване, отписване и заличаване на медиа­тори от Единния регистър на медиаторите и за процедурните и етични правила за поведение на медиатора

МИНИСТЕРСТВО НА ПРАВОСЪДИЕТО

Наредба за допълнение на Наредба № 2 от 2007 г. за условията и реда за одобряване на организациите, които обучават медиатори; за изискванията за обучение на медиатори; за реда за вписване, отписване и заличаване на медиатори от Единния регистър на медиаторите и за процедурните и етични правила за поведение на медиатора (ДВ, бр. 26 от 2007 г.) § 1. Създава се чл. 11а: „Чл. 11а. (1) Медиаторите могат периодично да усъвършенстват знанията си, като преминават допълнително теоретично и практическо обучение по специализирана медиация в рамките на 30 учебни часа при спазване на минималните изисквания съгласно приложение № 2а.

(2) Допълнителното обучение на медиаторите, приключва с изпит, който се провежда от комисия към организациите по чл. 2, като включва тест за проверка на придобитите знания и в симулирана процедура по медиация.

(3) На лицата, издържали изпита, се издава удостоверение за завършено допълнително обучение по специализирана медиация съгласно приложение № 3а.“ § 2. Създава се приложение № 2а: „Приложение № 2а към чл. 11а, ал. 1

ПРОГРАМА МИНИМУМ ЗА ДОПЪЛНИТЕЛНО ОБУЧЕНИЕ ПО СПЕЦИАЛИЗИРАНА МЕДИАЦИЯ

Допълнителното обучение по специализирана медиация включва придобиване на специфични теоретически и практически умения за водене на процедурата по медиация по един от посочените видове спорове: – граждански спорове, включително спорове, свързани с права на потребителя; – административни спорове; – трудови спорове; – семейни спорове; – търговски спорове; – медиация по наказателни дела; – презгранични спорове; – други видове спорове. І. Теоретична част: 1. Възможност за прилагане на процедурата по медиация.

2. Законодателна рамка и практическо прилагане на медиацията.

3. Особености на процедурата по медиация при специализираните спорове и изграждане на специфични умения у медиатора за водене на процедурата.

4. Действие на споразумението, постигнато при специализирана медиация и придаване на изпълнителна сила. ІІ. Практическа част: Практическите умения се придобиват в реална и/или в симулативна среда и задължително включват индивидуални занимания и практически семинари в група за овладяване на специфични техники на медиация чрез игри, участие в поне 3 симулации и анализ.“ § 3. Създава се приложение № 3а: „Приложение № 3а към чл. 11а, ал. 3

НАИМЕНОВАНИЕ НА ОРГАНИЗАЦИЯТА, КОЯТО ОБУЧАВА МЕДИАТОРИ

У Д О С Т О В Е Р Е Н И Е № .../дата

Настоящото се издава на: ...

(трите имена на лицето, ЕГН, адрес)

В уверение за: Успешно завършен курс за медиатор по специализирана медиация в областта на ……… Обучението е в съответствие с нормативните изисквания на Република България, с обща продължителност ... (мин. 30 часа), с включена теоретична подготовка и практическа част с участие в поне 3 симулации и анализ.

Обучението е проведено в периода от ... до ...

Изпитът е положен на ...

Придобита е допълнителна специализация в областта на ... медиация.

Лице, което представлява организацията...

(име, подпис и печат)

За министър: Хр. Ангелов