Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 25 от 2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г.

Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 25 от 2008 г. за условията и реда за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по мярка „Основни услуги за населението и икономиката в селските райони“ от Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013 г. (обн., ДВ, бр. 72 от 2008 г.; изм., бр. 11, 37, 45, 55 и 78 от 2010 г., бр. 30, 49, 68, 89 и 99 от 2011 г., бр. 28 и 54 от 2012 г., бр. 2 и 75 от 2013 г.) § 1. В чл. 4, ал. 1, т. 4 след скобите се поставя запетая и се добавя „включително специализиран транспорт“. § 2. В чл. 6 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова ал. 6: „(6) В случаите по ал. 4 една община може да подаде повече от едно заявление за подпомагане по целевите бюджети по чл. 26, ал. 1, т. 7 и 8.“

2. Досегашната ал. 6 става ал. 8, а думите „чл. 26, ал. 1, т. 6“ се заменят с „чл. 26, ал. 1, т. 6, 7 и 8“. § 3. В чл. 10, ал. 1 думите „чл. 4, ал. 1, т. 9, буква „в“ се заменят с „чл. 4, ал. 1, т. 4 и т. 9, буква „в“, а след думите „общините, посочени в приложение № 2б“ се добавя „или за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води, които се осъществяват на територията на общините, посочени в приложение № 2в“. § 4. В чл. 12, ал. 3 думите „т. 5 и 6“ се заменят с „т. 6 и 7“. § 5. В чл. 14 се правят следните изменения и допълнения: 1. В ал. 1 се правят следните изменения и допълнения: а) създава се нова т. 5: „5. общини, посочени в приложение № 2в, за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води;“

б) досегашните т. 5 и 6 стават съответно т. 6 и 7.

2. В чл. 2 думите „т. 5 и 6“ се заменят с „т. 6 и 7“. § 6. В чл. 15 се правят следните изменения и допълнения: 1. Създава се нова ал. 5: „(5) Подпомагат се проекти за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води, които се осъществяват на територията на общините, посочени в приложение № 2в.“

2. Досегашните ал. 5, 6 и 7 стават съответно ал. 6, 7 и 8. § 7. В чл. 18а, ал. 1 т. 4 се отменя. § 8. В чл. 21, ал. 2 след думата „инвестиции“ се добавя „по чл. 4, ал. 1, т. 4 или за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води, които се осъществяват на територията на общините, посочени в приложение № 2в, или за инвестиции“. § 9. В чл. 26, ал. 1 се създават т. 7 и 8: „7. общини, посочени в приложение № 2в, за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води; 8. инвестиции за изграждане или рехабилитация на малка инфраструктура за управление на животинските отпадъци (само трупосъбирателни площадки), включително специализиран транспорт.“ § 10. В чл. 28, ал. 3, т. 2 след думите „общините, посочени в приложение № 2б“ се добавя „или критериите, посочени в приложение № 5б, за проекти за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води, които се осъществяват на територията на общините, посочени в приложение № 2в“. § 11. В чл. 35, ал. 9 думите „чл. 26, ал. 1, т. 4“ се заменят с „чл. 26, ал. 1, т. 4, 7 или 8“. § 12. Създава се ново приложение № 2в към чл. 14, ал. 1, т. 5: „Приложение № 2в към чл. 14, ал. 1, т. 5   “ § 13. Досегашното приложение № 2в към чл. 14, ал. 6, т. 1 и 2 става приложение № 2г към чл. 14, ал. 6, т. 1 и 2. § 14. В приложение № 4 към чл. 27, ал. 1 се правят следните изменения: 1. В т. 33 от таблица „Придружаващи документи“ думите в скобите „№ 2в“ се заменят с „№ 2г“.

2. В таблица „Специфични документи за дейности по чл. 4, ал. 1, т. 3“ се правят следните изменения: а) наименованието на таблица „Специфични документи по чл. 4, ал. 1, т. 3“ се изменя така: „Специфични документи за дейности по чл. 4, ал. 1, т. 3 и за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води, които се осъществяват на територията на общините, посочени в приложение № 2в:“; б) в т. 4 думите „за изграждане на съоръжение за пречистване на отпадъчните води“ се заличават.

3. В таблица „Специфични документи по чл. 4, ал. 1, т. 9, буква „в“ т. 2 се отменя. § 15. Създава се приложение № 5б към чл. 28, ал. 3, т. 2: „Приложение № 5б към чл. 28, ал. 3, т. 2

Критерии за оценка на проекти за инвестиции, свързани със строителство на канализационни съоръжения за пречистване на отпадъчните води, които се осъществяват на територията на общините, посочени в приложение № 2в   “ § 16. В приложение № 6 към чл. 35, ал. 1 се правят следните изменения: 1. В т. 9 от раздел „I. Документи, които ползвателят на помощта следва да подаде при заявка за авансово плащане:“ думите в скобите „№ 2в“ се заменят с „№ 2г“.

2. В т. 18 от раздел „II. Документи, които ползвателят на помощта следва да подаде при заявка за междинно плащане:“ думите в скобите „№ 2в“ се заменят с „№ 2г“.

3. В т. 29 от раздел „III. Документи, които ползвателят на помощта следва да подаде при заявка за окончателно плащане:“ думите в скобите „№ 2в“ се заменят с „№ 2г“.

Преходни и заключителни разпоредби § 17. Наредбата влиза в сила от деня на обнародването й в „Държавен вестник“. § 18. Параграф 7 и § 14, т. 3 се прилагат и за ползватели на помощта със сключени договори преди влизане в сила на тази наредба.

За министър: Явор Гечев