КЀШКИ частица· Простонар. За изразяване на съжаление, недоволство, че нещо е станало не така, както трябва; по-добре би било, дано. — Само като чу, че предлагаме пари, па като рипна, па като закрещя, че ще вика милиция — оплакваше се жената. — Кешки да не бяхме споменавали за тази хилядарка... П. Незнакомов, ТС, 58. Татко се върна подир четири дни. Върна се умълчан и почернял .. Запали тютюн, всмукна дълбоко и хвърли недопушената цигара: — „Кешки да не бях тръгвал!...“ Ст. Сивриев, ЗСБ, 57. Бях командирован в град Ен. Кешки кракът ми да не беше стъпвал, .. Попаднах всред местни. С бялото на окото ме изгледаха. Сл. Йончев, РБ, 43.
— От пeрс. прeз тур. keşki. — Друга (диал.) форма: кèшкe.