КЀШКИ частица· Простонар. За изразяване на съжаление, недоволство, че нещо е станало не така, както трябва; по-добре би било, дано. — Само като чу, че предлагаме пари, па като рипна, па като закрещя, че ще вика милиция оплакваше се жената. Кешки да не бяхме споменавали за тази хилядарка... П. Незнакомов, ТС, 58. Татко се върна подир четири дни. Върна се умълчан и почернял .. Запали тютюн, всмукна дълбоко и хвърли недопушената цигара: „Кешки да не бях тръгвал!...“ Ст. Сивриев, ЗСБ, 57. Бях командирован в град Ен. Кешки кракът ми да не беше стъпвал, .. Попаднах всред местни. С бялото на окото ме изгледаха. Сл. Йончев, РБ, 43.

— От пeрс. прeз тур. keşki. — Друга (диал.) форма: кèшкe.


Източник: Речник на българския език (онлайн)