Публикационна етика
ЕТИЧЕН КОДЕКС НА СП. „ИЗВЕСТИЯ НА ИНСТИТУТА ЗА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК“, ИЗДАНИЕ НА ИНСТИТУТА ЗА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК „ПРОФ. ЛЮБОМИР АНДРЕЙЧИН“
Настоящият Етичен кодекс регламентира етичните стандарти, към които трябва да се придържат всички участници в процеса на издаване на сп. „Известия на Института за български език“, издание на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при БАН. Спазването на приетите международни стандарти за публикационна етика е съществена част от политиката на редакционната колегия и цели да се осигури издаването на текстове с високо качество. От всички участници в процеса на издаване на списанието се очаква стриктно да се придържат към нормите на етично поведение и да изпълняват своите задължения в съответствие с принципите на професионалната етика в следните основни насоки.
Издателската етика и правилата за избягване на злоупотреби в списание „Известия на Института за български език“ се основават на насоките на Committee on Publication Ethics (COPE), които списанието зачита и към които се придържа. Те имат за цел въвеждането на добри практики по етични въпроси и стандарти за етично поведение на всички етапи от издателския процес.
- Задължения на издателя – Институт за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките
Институтът за български език (ИБЕ) като издател на списание „Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин” приема своите задължения да наблюдава всички етапи от издателската дейност и ние осъзнаваме нашите етични и други отговорности. ИБЕ поема задължението да гарантира, че рекламирането, преиздаването или приходи от друга търговска дейност няма да имат влияние върху решенията на редакционната колегия. В допълнение към това ИБЕ и редакционната колегия ще съдействат за комуникацията с други списания и/или издатели, когато това е полезно и необходимо.
Издателят извършва предпечатната подготовка на всеки брой на списанието. Той извършва и последната редакция и коректура на предложените материали. Предоставя на авторите възможност да се запознаят с подготвения за публикуване материал и внася необходимите корекции.
Издателят публикува списанието на електронен и хартиен носител. Предоставя полагащия се книжен брой на списанието на всеки от авторите, както и на всеки от членовете на международната редколегия.
Издателят подпомага съставителите на броя, като ги консултира по възникнали в хода на работния процес въпроси. Подпомага редколегията при разработване на проекти за развитие на списанието. Издателят подпомага и процеса на индексиране на списанието в международни бази данни.
Броеве на списанието са на свободен достъп в интернет.
- Етично поведение на редакторите и членовете на редакционния съвет
Редакторите и членовете на редакционния съвет оценяват ръкописите само и единствено въз основа на тяхната научна стойност.
Главният редактор носи отговорност и има правомощията да приеме или отхвърли даден текст, вземайки предвид рецензиите. Водещ принцип при публикуването е академичният принос в съответната научна област.
Редакционната колегия е длъжна да уведоми автора за всички слабости и неточности, без чието отстраняване статията няма да бъде публикувана.
Редакторите и членовете на редакционния съвет не бива да вземат решения по отношение на ръкописи, за които е известно, че има конфликт на интереси, произтичащ от конкурентни отношения, отношения на сътрудничество или други подобни на член на редакционната колегия с някого от авторите или институциите, които са свързани с текста за публикуване.
Редакторите и членовете на редакционния съвет следва да вземат адекватни мерки, когато по отношение на постъпил за публикуване ръкопис или вече публикуван текст постъпят оплаквания, свързани с етиката.
Редакторите и членовете на редакционния съвет следва да пазят анонимността на рецензентите и на авторите, участващи в процеса на анонимно рецензиране, и да обсъждат представените материали единствено с авторите и рецензентите. Редакторите са отговорни за запознаването на всички участници в публикационния процес с правилата на етично поведение.
- Процедури и политики на публикуване
Главният редактор и редакционната колегия ще предприемат всички стъпки, за да осигурят прозрачност на издателския процес и достоверност на сведенията, които се публикуват в сп. „Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин”. Решенията им да приемат или отхвърлят даден ръкопис се основават само на научната стойност, оригиналността и яснотата му, тъй така както това се констатира въз основа на резултатите от двойно анонимната процедура за рецензиране. Сп. „Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин” има регламентиран механизъм, според който авторите могат да обжалват решенията на редакцията. В такива случаи се избира трети анонимен рецензент, а неговата рецензия се обсъжда на заседание на редакционната колегия.
Главният редактор и редакционната колегия публикуват и редовно актуализират насоките към авторите, по какъв начин те трябва да подготвят своите ръкописи за депозиране в редакцията. Тези насоки се актуализират и на страницата на изданието в интернет.
Главният редактор се ангажира да не отхвърля решения за приемане за печат на ръкописи, освен ако не бъдат установени сериозни проблеми с тяхното съдържание и начин на оформление. Новите главни редактори не трябва да отменят решенията за публикуване на статии, взети от предишния главен редактор, освен ако не бъдат установени сериозни проблеми.
- Етично поведение на авторите на публикации
Авторите следва да посочат как е финансирано изследването им: вътрешно финансиране от университет, институт и др., форма на външно финансиране и пр. Те следва да обосноват важността на научното изследване, а също така да предоставят достатъчно подробна информация и цитати/ отпратки към източници, за да могат заинтересованите да възпроизведат изследването. Подправените или преднамерено неточни данни са неетично поведение и са недопустими.
Авторите следва да гарантират, че тяхната работа е изцяло оригинална и ако е използвана чужда работа и/или чужд текст, това трябва изрично да се оповести. Плагиатството във всякаква форма е неетично поведение и е недопустимо.
Авторите не бива да публикуват един и същи текст в повече от едно списание. Това е неетично поведение и е недопустимо.
Автор, който предава колективен текст за публикуване, следва да гарантира, че има пълно съгласие между съавторите по отношение на последната версия на текста, и че те са съгласни текстът да бъде публикуван. Недопустимо е публикуването на част от колективен текст без съгласието на останалите съавтори. Също така важно при колективните текстове е всеки от авторите да е допринесъл в съществена степен за изследването.
Авторите следва да декларират (до степента, в която им е известно), че всички използвани в текста данни са истински и автентични.
В случай на открити значителни грешки в текста авторите следва да уведомят редколегията, да го оттеглят от публикуване или да нанесат своевременно корекции.
Работата на рецензентите е особено важна за удостоверяване и подобряване на качеството на предложените за публикуване материали и е от ключово значение за вземането на решение от страна на редакционната колегия за публикуване на даден материал.
Рецензентите не бива да преглеждат ръкописи, за които е известно, че е налице конфликт на интереси, произтичащ от конкурентни отношения, отношения на сътрудничество или други подобни на рецензента с някого от авторите или институциите, свързани с текста за публикуване.
Принципът на поверителност е основен в работата на рецензентите. Информацията и идеите, получени при рецензиране, следва да не се разгласяват и да не се използват за лични цели.
Рецензиите следва да бъдат обективни, изчерпателни и точни. Забележките се формулират ясно и се подкрепят с аргументи.
Рецензентите следят за коректността при цитиране и използване на данни и източници (до степента, в която им е известно). В случай на забелязани нарушения (неточности в библиографията или забелязано дублиране на части от материала с вече публикувана статия) те трябва да уведомят редактора.
Всеки избран рецензент, който смята, че няма нужната компетентност да рецензира даден ръкопис, или знае, че по някаква причина не е в състояние да направи точна рецензия или да спази определения срок, трябва да уведоми редактора и да се оттегли.
- Режим на ползване и публикуване на личните данни
Отговорният редактор ще защитава поверителността на личната информация (например тази, получена чрез отношенията между лекар и пациент или чрез въпросници). За целта почти винаги е необходимо да се изиска и да се получи писмено информирано съгласие от пациенти, експериментални лица и интервюирани, описани в докладите, и за снимки на информатори и участници. Предвижда се и възможност да се публикуват данни без изрично писмено съгласие, ако резултатите са по съществен за обществения интерес въпрос, ако такова съгласие е трудно да се получи поради обективни обстоятелства и ако няма вероятност здравомислещ индивид да възрази срещу публикуването (в такива случаи и трите условия трябва да бъдат изпълнени).
- Осигуряване на целесъобразната реализация на академичните изисквания и политики спрямо нарушения на етичния кодекс
Всеки път, когато се установи, че в дадена публикация е налице значителна неточност, подвеждаща декларация или некоректен отчет, тя ще бъде коригирана своевременно и с необходимата еднозначност. Ако след необходимото разследване се окаже, че такъв неточен или некоректен елемент се дължи на измама, той ще бъде изтеглен или премахнат. Подобно изтегляне или анулация трябва да бъде ясно маркирано за читателите и системите за индексиране.
Главният редактор и редакционната колегия поемат задължението да действат незабавно, ако има подозрения за извършено нарушение. Това задължение обхваща както публикуваните, така и непубликуваните материали и ръкописи. Редакторът не трябва просто да отхвърли документи, които пораждат опасения за евентуално нарушение. Той поема етичното задължение да разследва предполагаеми случаи за такива. Първоначално той трябва да потърси отговор от обвиняваните в нарушение. Ако не е удовлетворен от него, той трябва да сезира съответния орган (регулаторен или юридически) да проведе разследване.
Главният редактор се ангажира да полага всички разумни усилия, за да гарантира провеждането на подходящо разследване на евентуални нарушения на Етичния кодекс. Ако това не се случи, той ще направи всички разумни опити за решаване на проблема.
- Връзки със собствениците и издателите на списания
Сп. „Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ се публикува от академична институция, финансирана от държавата и от други публично достъпни средства за финансиране в България. Редакционната независимост се спазва стриктно, а стратегията и практиките на публикуване са изцяло отговорност на главния редактор и на редакционната колегия. В това и във всяко друго отношение не се вземат предвид търговски съображения. Главният редакторът е готов да публикува критики на материали, излезли в изданието, според същите критерии, според които се приемат за печат статии в сп. „Известия на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“.