1. Покана за рецензиране

Ръкописите, изпратени в списанието Известията на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“, се рецензират от най-малко двама експерти, които могат да бъдат членове на Съвета на рецензентите или рецензенти, препоръчани от академичния редактор по време на предварителната проверка. От рецензентите се изисква да оценят качеството на ръкописа и да направят предложение дали да бъде приет за печат, преработен или отхвърлен.

Към рецензентите се отправя покана да приемат или откажат (на базата на заглавието и резюмето на ръкописа) изработването на рецензия, и в случай на положителен отговор да предоставят рецензията в рамките на два месеца. Ако е необходимо допълнително време, рецензентите могат да поискат удължаване на крайния срок.

2. Рецензия

Рецензията съдържа числова оценка, описателни части, обосноваващи числовата оценка, и окончателно решение за приемане, преработване или отхвърляне на ръкописа.

2.1. Оценка на ръкописа

При рецензирането се оценяват следните фактори по скала от 0 до 4, като 4 е най-високата оценка, а 0 е най-ниската:

  • Обхват: Съответства ли изследването на тематичния обхват на списанието?
  • Новост: Оригинална ли е темата на изследването? Резултатите допринасят ли за развитието на областта?
  • Значение: Значителни ли са получените резултати и правилно ли са интерпретирани? Коректни ли са направените заключения и подкрепени ли са от резултатите?
  • Качество: Ръкописът ясен ли е, подходящ за областта и представен по добре структуриран начин? Добре ли са формулирани целите на разработката  и задачите за тяхното изпълнение? По подходящ начин ли са представени данните и анализът?  Подходящи ли са и лесни за тълкуване и разбиране  фигурите, таблиците, изображенията и схемите  (ако има такива)? Коректно ли са представени данните, тълкуват ли се правилно и последователно в целия ръкопис? Заключенията съответстват ли на представените доказателства и аргументи?
  • Оригиналност: Оригинален ли е ръкописът? Включва ли само резултати, които не са били публикувани преди, дори частично? Използва ли се повторно текст от друг източник без подходящо цитиране?
  • Научна обоснованост: Дали изследването е научно обосновано и дали планът на работа е подходящ за него? Достатъчно надеждни ли са данните, за да се правят заключения? Методите, инструментите, софтуерът (ако има такива) описани ли са с достатъчно подробности, за да позволят на друг изследовател да възпроизведе резултатите?
  • Познания в областта: Цитирани ли са всички подходящи източници? Дали цитираните препратки са на предимно нови публикации (през последните 5 години)? Включва ли ръкописът голям брой автоцитати?
  • Интерес за читателите: Представляват ли интерес заключенията за читателите на списанието? Ще привлече ли ръкописът широка читателска аудитория или ще представлява интерес само за ограничен кръг читатели? Резултатите от ръкописа могат ли да бъдат възпроизведени въз основа на описанието?
  • Принос: Ще има ли принос от публикуването на изследването? Изследването  развива ли съществуващите знания в областта? Авторите разглеждат ли важни  въпроси, използвайки иновативни подходи? 
  • Езиково ниво: Подходящ и разбираем ли е езикът на авторите? Добър ли е стилът на авторите, правилно ли е изпозлвана терминологията? 

Ако рецензентът има информация за каквото и да е некоректно от научна гледна точка поведение, измама, плагиатство или друго неетично поведение, свързано с ръкописа, той трябва незабавно да информира академичния редактор.

2.2. Обосновка на оценката

Рецензиите трябва да съдържат следните описателни части, обосноваващи числовата оценка и окончателното решение. Тези коментари са насочени основно към научното съдържание на ръкописа и трябва да бъдат достатъчно конкретни, за да могат авторите да ги вземат под внимание.

  • Кратко резюме: очертаване на целта на статията и коментар относно уместността и новостта на засегнатата тема.
  • Принос и силни страни: подчертаване на научната обоснованост на работата, нейната оригиналност, качество и др.
  • Слабости: описание на недостатъците на изследването, методологични неточности, установени пропуски в знанията и др.
  • Технически коментари: посочване на несъответствия при форматирането или езикови (стилистични, терминологични) проблеми.

2.3. Обща оценка

Рецензентите трябва да предоставят обща оценка за следващия етап на обработка на ръкописа, както следва:

  • Приемане без промяна: Ръкописът може да бъде приет без допълнителни промени. Числовата оценка е равна или над 35 точки. Наративните части трябва да отразяват избраните числови оценки и окончателното решение.
  • Приемане след малки редакции: Ръкописът по принцип може да бъде приет след малки редакции въз основа на коментарите на рецензента. На авторите се дават петнадесет дни за редакция. Числовата оценка е между 30 и 34 точки. Описателните части трябва да отразяват избраните числови оценки и окончателното решение и ясно да описват необходимите промени.
  • Преразглеждане след сериозни промени: Приемането на ръкописа зависи от бъдещите промени. Числовата оценка е между 20 и 29 точки. Описателните части трябва да отразяват избраните числови оценки и окончателното решение и ясно да описват необходимите промени.  Авторите трябва да изпратят преработения ръкопис в рамките на два месеца. Авторите следва също така да предоставят доклад за направените промени в текста по всички забележки на рецензента или да изразят несъгласие, ако някои от коментарите на рецензента не могат да бъдат отразени. Преработената версия ще бъде върната на рецензента за допълнителни коментари. Ако необходимото време за преработване се очаква да бъде по-дълго от 2 месеца, се препоръчва на авторите да оттеглят ръкописа си, преди да го подадат отново, за да се гарантира, че на всички ръкописи се отделя равностойно внимание.
  • Отхвърляне и насърчаване за повторно подаване: Ръкопис, в който са необходими допълнителни изследвания в подкрепа на заключенията, се отхвърля и авторите могат да бъдат насърчени да го подадат отново, след като бъдат извършени допълнителни проучвания. Числовата оценка е между 10 и 19 точки. Описателните части трябва да отразяват избраните числови оценки и окончателното решение и ясно да посочват необходимите промени.
  • Отхвърляне: Ръкописът има сериозни недостатъци, няма оригинален принос и може да бъде отхвърлен без предложение за повторно подаване в списанието. Числовата оценка е под 10 точки. Описателните части трябва ясно да обясняват избраните числови оценки и крайното решение.

Препоръката за приемане, преработка или отхвърляне е видима само за редакторите на списанието, но не и за авторите. Решението на рецензентите за  приемане, преработка или отхвърляне  трябва винаги да бъде добре обосновано.