Илияна Кунева
Едва ли някой би се колебал как да напише това изречение, но когато честитим различни събития, понякога срещаме трудности при употребата на главни букви.
От една страна, имаме имена на празници, които се пишат с главна буква, например Цветница: Честита Цветница!, или Нова година – съставното собствено име се пише с главна буква само при първата дума: Честита Нова година!.
От друга страна, има редица названия на събития, които не са собствени имена. Такива са: рожден ден, имен ден, първа пролет, първи сняг, първи учебен ден и др.
Когато честитим на някого тези събития, правилно е те да се пишат с малка буква: Честит имен ден!, Честит първи учебен ден! и т.н.
При тези названия обаче в практиката се среща често неправилна употреба на главни букви.
Например грешно е да се напише: Честита Първа пролет!, защото първа пролет не е съставно собствено име, а название на събитие, което се свързва с пролетното равноденствие, затова и Честита първа пролет! е правилният начин на писане.
Друга грешна практика е употребата на главна буква при всяка дума от поздрава, например Честит Рожден Ден!, като това може да се обясни донякъде с желание да се придаде по-голяма тържественост, но отново Честит рожден ден! е вариантът, който отговаря на правописните правила.
Възможно е при някои празници да не се употребява конкретното собствено име, а описателен израз, който също се пише с малка буква: Честит национален празник!, но Честит Трети март! (съчетанието Трети март вече е употребено като име на празник).
в. „Аз-буки“, бр. 30, 25 – 31.07.2024 г.