Може ли да сигнализираме прокуратурата?

Ивелина Стоянова

По повод на предизборната кампания през 2024 година отново се заговори за проблема с осигуряването на честни избори. Появиха се новини, че една от политическите партии е сигнализирала ДАНС, МВР и прокуратурата за списък с предполагаеми купувачи на гласове.

Какво означава тук глаголът сигнализирам и как се употребява?

В този контекст глаголът сигнализирам има следното значение: ‘съобщавам, предупреждавам, докладвам за някаква нередност, опасност и под., за да се вземат мерки’ (https://ibl.bas.bg/rbe/сигнализирам/). Типичната употреба на глагола в това значение е в конструкции от вида: Някой сигнализира за (срещу) нередност или за опасност на някого (институция, отговорен орган) или в институция (отговорен орган). Примери за правилна употреба са следните изречения: Жители на Хасково сигнализират в РИОСВ за бедстващи щъркели; При нередности ще сигнализираме на отговорните органи в общината; И стажанти ще могат да сигнализират срещу ръководствата в публичния и частния сектор.

Накратко, не сигнализираме отговорните органи, а сигнализираме на отговорните органи, в прокуратурата, в комисията и т.н. (т.е. отговорните органи, към които е насочен сигналът, се въвеждат с предлог). Вероятно неправилната употреба се дължи на смесване на сигнализирам с друг глагол – сезирам, който е преходен: Кметът сезира прокуратурата за данни за злоупотреби; Омбудсманът сезира здравните власти за недостиг на онколекарства; ЦСКА сезира МВР заради фалшиви фланелки.

в. „Аз-буки“, бр. 7, 20-26.02.2025 г.