Светла Коева
По случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките традиционно кани българските учители и ученици да се присъединят към кампанията на Института „Написаното остава. Пиши правилно!“. Част от диктовката през 2020 година (текстът е нормализиран):
Празникът на св. св. Кирил и Методий приближава.
Има някаква великденска тържественост в тоя ден, светъл и благодатен. Защото и 24 май е един Великден, Великден на духа и на просветата. (Из спомена на Иван Вазов „Големият ден“)
Част от възможните грешки са:
- Празникът – кратък вместо пълен член;
- св. – главна буква С вместо малка (допуска се и несъкратено изписване светите, както и изписване на съкращението само веднъж: св. Кирил и Методий);
- великденска – главна буква В вместо малка;
- тържественост – а вместо ъ (*таржественост), изпускане на т на две позиции (*тържественос, *тържесвеност);
- светъл – а вместо ъ (*светал);
- 24 май – *24. май, *24-и май (при отбелязване на дати, когато името на месеца е изписано с букви, след цифрата за числителното редно не се пише точка или малко тире);
- май – главна буква М вместо малка;
- Великден – малка буква в вместо главна.
За десета поредна година на 24 май (както и през целия месец май) малки и големи ученици отново ще могат да направят кратка диктовка – не само за да проверят знанията си за българския правопис и пунктуация, а и за да засвидетелстват почитта си към българската просвета и култура, към българските учители, учени, просветители и дейци на културата.
Потърсете диктовките на страницата на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ или в канала „Написаното остава. Пиши правилно!“ в Ютюб.
в. „Аз-буки“, бр. 19, 09-15.05.2024 г.