Надежда Костова
В последно време се обръща голямо внимание на здравословния начин на живот на хората. Модно е да се говори за здравословни храни и за спазване на здравословна диета. В тези изрази прилагателното здравословен има значение ‘който се отразява добре, благоприятно на здравето’.
В други словосъчетания обаче здравословен не е с това значение: здравословно състояние, здравословни проблеми. Ако заместим тези словосъчетания с изрази с предлози, получаваме състояние на здравето и проблеми със здравето. В тези случаи думата здравословен се използва със значение ‘който се отнася до здравето, който е свързан със здравето’.
Със същото значение се употребява и прилагателното здравен. Откриват се и словосъчетания здравно състояние и здравни проблеми, но справка в електронните корпуси показва, че те се срещат много по-рядко в сравнение със словосъчетанията здравословно състояние и здравословни проблеми. Конкуренция между словосъчетания, образувани с прилагателните здравен и здравословен, се наблюдава и в преводни документи на европейските институции. В някои случаи е възможно словосъчетание само с прилагателното здравен: здравен статус, здравен сертификат.
То се използва и в много други словосъчетания: здравни грижи, здравни работници, здравна система, здравни осигуровки, здравна каса и т.н. Накрая да споменем един любопитен факт – прилагателното здравословен се съотнася със съществителното здравословие от заглавието на преводната книга на Сава Доброплодни „Здравословие, сиреч Правила, за да знаем как да си вардим здравето“ (1853 г.). Днес това съществително не се употребява, но пък прилагателното, образувано от него, е част от съвременната лексика.
в. „Аз-буки“, бр. 32, 6 – 12. VIII. 2020 г.