Надежда Данчева
Съществителното нарицателно лист има славянски произход. Формата ни отпраща към старобългарската дума листъ със значение ‘част от растение’. В повечето славянски езици думата се среща с две основни значения: ‘лист на растение’ и ‘лист хартия՚.
В съвременния български книжовен език съществителните лист (хартия) и лист (на растение) са омоними, тоест думи с еднакъв звуков състав и различно значение. Тези омоними имат различни окончания за множествено число. Когато става дума за лист хартия, към съществителното се прикрепя окончание -ове, например: работни листове по литература за 7. клас. Когато става дума за лист на растение, съществителното обикновено има окончание -а в мн. ч., възможно е да се прибави и окончание -и, например: жълтите листа на дървото, жълтите листи на дървото (втората употреба обаче е по-рядка и може да се срещне в художествената литература). В Официалния правописен речник на българския език и двете форми се определят като правилни (2012, с. 356). Окончанието -а за множествено число е рядко при едносрични съществителни имена от м.р. То се среща освен при листа̀ на растение още при две съществителни: крака̀, рога̀, възможно е при листа множественото число да произхожда от мн. ч. на съществителното листо: листо – листа. Съществителното лист (на растение) може да се срещне и с други окончания за множествено число, които не са част от книжовния език, например: лѝсте и листя̀.
Знаем, че според граматичните правила в българския език едносричните съществителни имена от мъжки род образуват множествено число с окончание -ове. Това правило следва и формата листове (един лист, много листове хартия). Съществителното лист (хартия) (макар и рядко) също може да се срещне с некнижовни форми за множествено число: лѝсти и листя̀.
Бройните форми на лист (хартия) и лист (на растение) са еднакви (два лѝста, колко лѝста), но трябва да се различават по смисъл.
Отговорът на въпроса в заглавието е изяснен. Словосъчетанието „работни листи“ е погрешно, защото формата листи се използва само когато става въпрос за листа на растения.
в. „Аз-буки“, бр. 23, 8. – 14.VI.2023 г.