Лора Желева
В Службата за езикови справки и консултации към Института за български език при БАН нерядко постъпват запитвания дали се пишат слято, или разделно съчетания от наречие и прилагателно име или причастие, например оптимистично настроен, бързо развиващ се. Съчетанията от наречие и прилагателно име (причастие) се пишат разделно, когато не представляват смислово единство, например особено опасен, прясно боядисан, свободно падащ, безследно изчезнал (Официален правописен речник на българския език. София: Просвета, 2012, т. 53.17.1, т. 55.6).
Писането е слято при сложни прилагателни, утвърдили се като една цялост или като термини, например светлозелен, световноизвестен, взаимноперпендикулярен, душевноболен. Тогава не е възможно разместването на съставките: известен световно, перпендикулярни взаимно (например: *Диагоналите на ромба са перпендикулярни взаимно вместо Диагоналите на ромба са взаимноперпендикулярни).
Оттук произтича и отговорът на въпроса, поставен в заглавието. Правилно е да се пише оптимистично настроен, защото това съчетание не е смислова цялост и частите му могат да се разместят.
Понякога е трудно да се прецени дали съчетанието представлява смислово единство и се пише слято, или не е една смислова цялост и се пише разделно. Тогава е препоръчително да се потърси информация в речниците и справочниците, да се провери дали съществува такъв термин, дали има такава сложна дума, при която се е установило слято писане, защото е започнала да се схваща като една смислова цялост.
Множество отговори на въпроси за слятото или разделното изписване на такива съчетания (например: ръчно изработен, дълбоко замразен, фино смлян, но общоприемлив, високообразован, вътрешноведомствен) могат да се намерят в онлайн справочника „Езикови справки“ на Института за български език: https://ibl.bas.bg/ezikovispravki/
в. „Аз-буки“, бр. 42, 19. – 25.10.2023