Диана Благоева
В тълковните речници няма да откриете думата паушален, но може да се сблъскате с нейна употреба в туристическото бюро, когато ви предложат „паушално пътуване“, или пък в данъчната служба, когато ви поискат „паушален данък“. Откъде идва тази дума и какво означава?
Според Eтимологичния речник в югозападните говори се среща съществително паушал ‘сума, определена приблизително’, което произхожда от немското Pauschal и е заето вероятно със сърбохърватско посредничество. В книжовния език такова съществително не е регистрирано, но се употребява прилагателното паушален, съответстващо на немското прилагателно pauschal. То е със значение ‘общ, съвкупен, сумарен; недиференциран’ и функционира в някои терминологични сфери в съчетания като:
Паушална цена. В търговията така се нарича общата цена на цялото количество стоки и услуги; в транспорта – съвкупната цена за оказаните транспортни услуги (натоварване, превозване, разтоварване, складиране и съхраняване на товари); в туризма – цената за организирано пътуване, включваща всички разходи, свързани с превоза, нощувките и изхранването на туристите.
Паушално пътуване. Това е вид туристическа услуга – организирано пътуване с пакет от различни услуги, за които се плаща обща, предварително определена цена.
Паушален данък. Представлява вид данъчно задължение с предварително фиксиран размер, който не зависи от дохода на платеца и не подлежи на промяна. Пример за паушално задължение е патентният данък.
Думата паушален не е нова заемка, засвидетелствана е в писмени текстове от последното десетилетие на XIX в. Тя е част от специалната (терминологична) лексика, но е възможно да я срещнем и в ежедневната си практика, затова е добре да познаваме значението ѝ.
в. „Аз-буки“, бр. 25, 22. – 28.VI.2023 г.