Диана Благоева
Напоследък все по-често се натъкваме на изписване на окончанието за множествено число -и като -й при съществителни от мъжки и женски род с основа, завършваща на гласна:
Продава се апартамент с три стай.
Чудя се дали не бъркам нещо в комбинацийте.
В станцийте на метрото е трудно влизането за гратисчийте.
Такива случаи срещаме далеч не само при неформално писмено общуване, но и в текстове, публикувани от сериозни електронни и печатни медии:
Завършиха ревизийте по министерства и агенции.
Полицайте отново излизат на протест.
По улиците ще се движат и новите трамвай по линия 1.
Задържаха мъж при опит да подкупи катаджий.
Международно изследване: Медийте в България са все по-зависими.
В решение на градски съд четем: Съдът също приел, че претенцийте за подобрения са доказани. Интернет страницата на столично висше училище пък ни осведомява: Лекцийте няма да се проведат поради участието на много от курсистите в състезания по същото време.
Приведените примери съвсем не отразяват нови тенденции в българския правопис. В тях е допусната груба правописна грешка.
Неправилното изписване на окончанието -и изравнява нечленуваните форми за единствено и множествено число при мъжкородови съществителни, завършващи в единствено число на -й, като трамвай, тролей, критерий. Така, срещайки изречение като Множеството демонстранти беше разпръснато от полицай с шлемове и палки, може само да се чудим колко ли шлема е носел този едничък служител на реда, разпръснал демонстриращата тълпа… И да се питаме дали пък някоя следваща правописна недомислица няма да ни сблъска с обяви като: Продават се апартаментй с три банй.
в. „Аз Буки“ бр. 49, 7 – 13 декември 2017 г.