Основна форма: предупреждѐние - Съществително нарицателно, среден род

Форми:

предупреждѐние - единствено число, нечленувано
предупреждѐнието - единствено число, членувано
предупреждѐния - множествено число, нечленувано
предупреждѐнията - множествено число, членувано

Резултати от: Синоними в Инфолекс:

1 сигнал (прен.) - предупреждение - предизвестие (книж.)

Резултати от: Речник на българския език

ПРЕДУПРЕЖДЀНИЕ, мн. -ия, ср. 1. Предварително уведомление, отправяно обикн. с цел да не настъпи или да се избегне нещо непредвидено, нежелано или неблагоприятно. Началникът беше дошъл. Беше пристигнал ненадейно, без предупреждение, което ясно издаваше враждебните му намерения. А. Попов, МЛ [eа]. В сръбската столица Кодинец прекарал пет дни. През това време там се разнесъл слух, че в Ниш турските власти били получили предупреждение за предстоящото пристигане на руския пратеник и че на нишкия паша било наредено да не го допуска до разследване на станалите „произшествия“. И. Дамянов, НВ, 93. Най-голямото му предупреждение [на Джавахарлал Неру] — че икономическата мощ още не означава справедливо общество и национална сигурност, не бе взето под внимание в Индия, което я прави все още могъща страна, но не непременно обитавана от щастливи хора. А. Пантев, НК [eа]. Притчите на Соломон изобилстват с предупреждения към мъжа да внимава с онези жени, които се мъчат да оплетат тялото и душата му в своите мрежи на греха и порока. М. Кирова, ЙЙ [eа]. Отправям предупреждение. Писмено предупреждение. Устно предупреждение.

2. Адм. Официално регламентирано наказание, което предхожда по-сериозни наказания и мерки. На въпроса за налаганите от персонала наказания възпитаниците най-често отговаряха, че в домовете за деца и юноши се налагат само допустимите от Правилника забележка, мъмрене, предупреждение за преместване в друг дом и преместване в друг дом. А. Ненкова, ДМСГ [eа].

3. Остар. Предотвратяване, предпазване. Единственото предимство на американското сушене [на тютюна] е в по-лесното предупреждение на гниенето, поради това, че листата се намират в разделно състояние. ГВТУ, 1931, т. 5, 26.

4. Остар. Предубеждение. Русите, които си го [Петко Каравелов] въображаваха според сведения от „Московские ведомости“, очакваха да видят в него един неуравновесен демагог. В своите срещи с руския политически свят Каравелов успя да разпръсне донейде това предупреждение. С. Радев, ССБ I, 228.

5. Остар. Реторически похват, при който говорещият изрича и оборва възраженията, които очаква да получи от своя опонент. Предупреждението се употребява, когато искаме да предварим противностите, които противникът ни може да изрече на предложенията ни, па ги опровергаваме от напред. Д. Войников, РС, 59.

— Рус. предупреждение. — С. Доброплодни, Писмовник, 1853.

Виж повече