Михаела Москова
Според Официалния правописен речник на българския език глаголът излезна не съществува. Езиковата практика обаче сочи друго. В нея се наблюдава сравнително честа употреба на форми на глагола излезна, за това свидетелстват примери 1. и 2., извлечени от различни интернет източници.
- Въпреки това от монетния двор на БНБ са излезнали около 3 млрд лева.
- Основателно е оплакването на жалбоподателя, че съдът е постановил недопустимо определение, тъй като е излезнал извън обхвата на предоставените му от закона правомощия …
Неправилна ли е употребата на глагола излезна? Да, ако се употребява в официална комуникация, която изисква стриктно спазване на книжовните норми, предписани от Официалния правописен речник на българския език. Когато обаче общуването е неофициално, употребата на глагола излезна и неговите производни е допустима. Това е отразено и от Речника на българския език (https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/излизам/), където излезна присъства с бележка за разговорна форма.
Книжовните форми на двата глагола от несвършен и свършен вид са излизам и изляза. В Българския етимологичен речник за думата изляза се прави препратка към глагола вляза, образуван от същия корен, където е отбелязана и диалектната форма влезна. В съвременния български език употребата на излезна и неговите форми вероятно е повлияна и от множеството глаголи от свършен вид, образувани с наставка –н: бода – бодна, кимам – кимна, тропам – тропна. Можем да обобщим, че употребите на глагола излезна и неговите форми в съвременния български език са повлияни от разнородни фактори, но когато трябва да спазваме правилата на книжовния език, трябва да се стремим да ги избягваме, а вместо това да използваме изляза.
в. „Аз-буки“, бр. 4, 26. I. – 1. II. 2023 г.