Основна форма: разлѝчен - Прилагателно

Форми:

разлѝчен - единствено число, мъжки род, нечленувано
разлѝчния - единствено число, мъжки род, членувано - непълен член
разлѝчният - единствено число, мъжки род, членувано - пълен член
разлѝчна - единствено число, женски род, нечленувано
разлѝчната - единствено число, женски род, членувано
разлѝчно - единствено число, среден род, нечленувано
разлѝчното - единствено число, среден род, членувано
разлѝчни - множествено число, нечленувано
разлѝчните - множествено число, членувано

Резултати от: Синоними в Инфолекс:

1 различен - многообразен - разнообразен - разнороден
2 нееднакъв - различен - диференциран (книж.)
3 различен - друг - инакъв
Виж повече

Резултати от: Антоними в Инфолекс:

1 различен - еднакъв
2 различен - тъждествен
3 различен - подобен
Виж повече

Резултати от: Фразеологизми в Инфолекс:


1. различен
- Говорим на различни езици
- Идват ми най-различни акъли
- Приказваме на различни езици
- Меря с различен аршин
Виж повече

Резултати от: Речник на българския език

РАЗЛЍЧЕН, -чна, -чно, мн. -чни, прил. 1. Който не е еднакъв с друг, който има специфични черти, качества, особености в сравнение с друг; нееднакъв. Те двамата [Янина и Паки] винаги седяха един до друг на миндера .., и във всичко по общинските работи бяха заедно, макар да бяха различни и по възраст, и по външност, и по нрав. Д. Талев, ПК, 60. Неговият цвят [на Черно море] е съвсем различен от цвета на Егейско море, чиято дълбока, плътна синина прилича на океан от мастило. П. Вежинов, ДМ, 9. Стълбата се състои от три различни части, между които има фуги. Ст. Михайлов, БС, 30. Тия черквици и параклиси, .., с изключение на различната си големина, имаха еднообразен кроеж и форма, които се повтаряха до най-малка подробност. Ив. Вазов, Съч. ХIV, 31. Симптомите на изолирането са ясни — представителите на различните поколения започват все по-трудно да установяват словесна връзка помежду си. Кап., 2001, бр. 35 [еа]. Тръгнахме в различни посоки. Коренно различен.

2. Само мн. Които са повече, много на брой и нееднакви помежду си; разни, разнообразни. Една малка разходка из улицата е достатъчна, за да се водят най-разнообразни разговори, да се чуят най-различни мнения. Ст. Чилингиров, РК, 112. В планината ще срещнете най-различни зверове и птици, за които съм слушала, че са много страшни. Ем. Станев, ПГВ, 54. Много и най-различни хора бяха залавяни на границата и във всеки един от тях дезертьорът или контрабандистът много скоро се познаваше. Й. Йовков, Разк. II, 69. Колчо бе любознателен. Обичаше да чете. При училището имаше и читалище. Оттам той зимаше различни книжки и ги прочиташе. Т. Влайков, Съч. I, 1925, 255. Дневната нужда от сол е 10-15 г., но тъй като организмът си набавя сол чрез различни продукти, вносът на сол с храната трябва да се ограничи на 5-6 г. дневно. Л. Петров и др., БНК, 109.

3. Само мн. Само членувано. Отделните хора или обекти, схващани като нещо обособено, самостоятелно в рамките на съответната група еднородни неща. Пътят до успеха е различно дълъг за различните хора. Безспорно той зависи много от способностите и заложбите на отделния човек, но във всички случаи е необходима добра подготовка. В. Райков, МИ, 65. Водата е необходима за всички растения, но различните растения имат различна нужда от вода. Бнт. V и VI кл (превод), 36. На почвената карта различните почви се оцветяват с различни цветове. М. Мичев и др., З, 48.

◊ Говорим на различни езици. Книж. Не можем да се разберем, не можем да постигнем разбирателство, съгласие.

Виж повече