диференциа̀ция - единствено число, нечленувано диференциа̀цията - единствено число, членувано диференциа̀ции - множествено число, нечленувано диференциа̀циите - множествено число, членувано
1 диференциация (книж.) - разделение - разграничение 2 диференциация (книж.) - разлика - различие - разграничение
ДИФЕРЕНЦИА̀ЦИЯ ж. 1. Книж. Разделяне, разграничаване, разчленяване на едно цяло според известни различия. Този процес на класова диференциация и на експроприация на селяните и дребната градска буржоазия създал условия за появата на нова тематика и ново, народническо направление в българската литература. Ист. Х и ХI кл, 261. В идейно отношение 90-те години се характеризират със задълбочена диференциация в идеологията на двете ясно оформили се класи — буржоазия и пролетариат. Лит. Х кл, 184. Тези първобитни колиби имали минимална площ (5-6 м2) и височина 1,50 м без каквато и да е вътрешна диференциация на помещението. А. Дамянов, ЖС, 5.
2. Биол. Възникване в даден организъм или в отделна негова част на морфологични и функционални различия, поява на многообразие в органичния материал в процеса на индивидуалното развитие на организма. Стремежът на клeтката да се дели е едно биологично качество, което ние виждаме да се проявява още с оплождането на яйцето. Обаче този стремеж отпада за сметка на усъвършенствуването (диференциацията) и организацията на клетките в изградения цялостен организъм. Р. Райчев, НКД, 125. Отначало първичната ембрионална клетка се дели без диференциация и здраво сраства със стената на матката. Вл. Андреев, АЕ, 41.
3. Езикозн. Едно от свойствата на езиковата еволюция, по силата на което диалекти на даден език се стремят да се обособят от останалите и да си превърнат в самостоятелни езици. Противоп. интеграция.
◊ Диференциация на магмата. Геол. Съвкупност от процеси, които обуславят образуване на магмата на различни по състав масивни скали или скали с различно количествено съотношение на едни и същи материали.
— От лат. differentia през фр. différenciation 'различаване'.