Основна форма: кво̀та - Съществително нарицателно, женски род

Форми:

кво̀та - единствено число, нечленувано
кво̀тата - единствено число, членувано
кво̀ти - множествено число, нечленувано
кво̀тите - множествено число, членувано

Results: Synonyms in Infolex:

1 лимит - квота
2 квота - дял

Results: Dictionary of Bulgarian Language

КВО̀ТА ж. 1. Иконом. Определено с разпоредба количество, процент или дял за получаване, доставяне, допускане на нещо. Консумативната част от националния доход се разпределя справедливо, съобразно номера на съсловието, но в обратен ред, т. е. най-голяма е квотата на шестото съсловие и най-малка на първото. Ем. Манов, ПУ, 131. Тия агенти се грижеха и за паспорти и визи (..) и уверяваха, че правителствата на Аржентина и Бразилия не ограничавали по квоти емиграцията. С, 1951, кн. 1, 189.

2. Дял от някакво производство и определен пазар за всеки от участниците в икономическо обединение. Опирайки се на своите диамантодобивни предприятия в Южна и Югозападна Африка и в Конго, „Де Бирс“ израсна в мощна монополистична организация, доминираща в Международния диамантов синдикат, който определя квоти по добива и продажбите на диаманти. В. Петровски и др., ЮР, 128. В страната съществуват благоприятни възможности за несравнено по-голямо производство на кафе, но по силата на тъй нареченото международно споразумение на производителите на кафе на Кения е определена квота, която тя не може да превишава. Д. Филипов, К, 51.

3. Данъчна тарифа, която се пада на определена единица за облагане.

— Лат. quota pars ‘част, която се пада на всеки’.

See more

Results: New Words Dictionary 2001

*кво̀та Спорт. Разрешение, право на участие на спортист в голямо международно състезание, получено поради добрите му спортни резултати. След като спечелиха олимпийска квота по двойки, бадмингтонистите ни получиха и индивидуални квоти за участие в Сидни. 24 ч/2000/196.