Основна форма: мѝнал - Прилагателно

Форми:

мѝнал - единствено число, мъжки род, нечленувано
мѝналия - единствено число, мъжки род, членувано - непълен член
мѝналият - единствено число, мъжки род, членувано - пълен член
мѝнала - единствено число, женски род, нечленувано
мѝналата - единствено число, женски род, членувано
мѝнало - единствено число, среден род, нечленувано
мѝналото - единствено число, среден род, членувано
мѝнали - множествено число, нечленувано
мѝналите - множествено число, членувано

Резултати от: Синоними в Инфолекс:

1 предишен - минал - преден - предходен - предшестващ - предидущ (книж.)
2 някогашен - предишен - далечен - минал - стар - отдавнашен - отколешен - едновремешен - преджен (книж.)
3 минал - изтекъл - изминал - отминал
Виж повече

Резултати от: Антоними в Инфолекс:

1 минал - бъдещ
2 минал - настоящ

Резултати от: Фразеологизми в Инфолекс:


1. минал
- Като през кюнец минал
- Минало величие
- Минал през огън <и вода>
- Минал през сито и решето и минал и през голямо решето, и през малко решето
- Минало величие
Виж повече

Резултати от: Речник на българския език

МЍНАЛ, -а, -о, мн. -и. Прич. мин. св. деят. от мина като прил. 1. Който е бил някога и вече не съществува. Противоп. бъдещ. Цял рояк спомени от минали млади години нахлу в Станчовата глава и задуши думите му. Елин Пелин, Съч. II, 23-24. — Къде е сега Народният войвода? — .. — И какво? Ще ни вика ли? Предстои, така пише, скоро! .. Ех, славно време беше тогава, нали? Минала работа, а често си спомням! Ст. Дичев, ЗС I, 326-327. Той искаше да добави и задължението, което Петрушева поиска от него да не трови семейния си живот с разправии за минали истории но сметна, че това сега е неуместно. Х. Русев, ПЗ, 327. А надолу по реката има воденица. В нея дядо Ради мелеше брашно. Приказка разказваше на внука си за стари времена, за минали тегла. Ем. Станев, ГЧ, 20.

2. Който е по-раншен, в предшестващото време; предишен. Противоп. бъдещ. И още какво имаше в миналия ѝ живот, преди да дойде в Рожен? Няколко бледи искри в спомените ѝ, които сега не можеха да стоплят сърцето ѝ. Д. Талев, И, 364. Как е тихо, хладно и успокоително в тая черкова! На каква старина тя диша и колко добре става на душата в съседството на миналите епохи, които ти говорят за Асеновци и Шишмановци. Ив. Вазов, Съч. ХVII, 42. Тя се предаде на гърдите му и като в прежните минали дни устата им се сляха в целувка. Елин Пелин, Съч. I, 85. Тъкмо благодарение на миналия опит ние обикновено тъй лесно и в миг възприемаме предметите, разпознаваме ги и ги разбираме. Псих. Х кл, 1958, 45.

3. Който е бил непосредствено преди сегашния по ред; предишен. То беше миналата година, пак по това време през есента. Елин Пелин, Съч. I, 137. Дните минавали дъждовни, дълги. Заредили се, занизали се .. Всеки ден прилича на миналия и те се сливат в дълъг, безкраен, мъглив път. Д. Габе, Н, 9. Иванов се чувстваше бодър, починал добре тая нощ, след безсънието на миналата. Ив. Вазов, Съч. ХII, 120. Гушанци беше малко балканско село и хората му се държаха все още в едно. От миналата война до тая то е било винаги за пример на околните села. Като рекат нещо, ще го сторят. Ст. Даскалов, БМ, 29. Този благороден труженик [Йорд. Йонов] е все пак достатъчно оценен, защото и днешното болшинство се гордее с него, както се е гордяло и болшинството на миналия режим. Ал. Константинов, Съч., 200-201.

4. В съчет. с част. пο. Който е непосредствено преди миналия по ред. Окъсан и опърпан, той [Лазар] се глави за чирак у нас по-миналия Димитровден и стоя до лятото на миналата година. Ст. Чилингиров, ХНН, 80. Само две седмици бяха се минали, откато се започна новата учебна година и откато учителката Ганка се прибра в старата си квартира, а на селяните не беше мъчно да забележат, че много неща се повтарят, много неща стават точно тъй, както е било по-рано миналата и по-миналата година. Й. Йовков, ПГ, 73.

◊ Минало време (съкр. разг. минало като същ. ср.). Грам. Глаголно време, което показва, че действието е извършено преди момента на говоренето.

~ Минало величие.

Виж повече