Четири ли бяха мутрите, или четирима

публикувано в: Бройна форма, Граматика | 0

Михаела Москова

Нека видим следния текст: Джипът ни подгони, изравни се с таксито и от внезапно отворилите му се врати изскочиха като от китайска кутийка четири озверели от ярост мутриПравилно ли е употребена формата четири, или трябва да е четирима?

В българския език съществителните от мъжки род, които назовават лица, се съчетават с мъжколичните числителни бройни имена: двама, трима, четирима, петима, шестима, седминаосмина, деветима и десетима и имат форма само за множествено число, например: двама учители, четирима лекари.

Съществуват обаче и някои специфични думи, които според окончанието си принадлежат към женски или среден род, но назовават лица от мъжки пол. Такива са например баща, папа, дядо. Според Официалния правописен речник на българския език (2012) подобни съществителни се съгласуват не според граматичния си род, а според пола на лицата, които назовават. Така, ако ги използваме в словосъчетание, би трябвало да кажем: Млад баща и стар дядо срещнали един папа на площада. От това следва, че когато желаем да ги комбинираме с числително, трябва да изберем мъжколично числително бройно. Например: Двама бащи и трима дядовци срещнали четирима папи на улицата.

Едно изключение от това правило е думата мутра, която се употребява разговорно със значение ‘лице, свързано с организираната престъпност’. В Официалния правописен речник на българския език думата мутра е представена като съществително от женски род без особености при образуване на формите за мн.ч. Следователно мутри е форма за мн.ч. на съществително от ж.р. и за него не важат правилата за комбиниране с мъжколични числителни бройни имена. Отговорът на поставения въпрос е, че употребената в текста форма четири е правилна.

в. „Аз-буки“, бр. 7, 15-21.02.2024 г.