За окончанието за среден род на прилагателните бивш, нисш, овчи

публикувано в: Граматика | 0

Малина Стойчева

В съвременния български език прилагателните образуват формите си за среден род обикновено с окончание : хубаво, високо, голямо. Прилагател­ните имена от типа бивш, нисш, висш обаче в среден род имат окончание : бивше, нисше, висше. Сре­щащите се в практиката форми на –о: бившо, нисшо, висшо, са неправилни. Например: Срещнах случай­но бившото си гадже.

Окончание в среден род получават и прилага­телните, завършващи в мъжки род на –ши и -чи от типа: овчи, вълчи, зайчи, кокоши, лястовичи и др.,: овче, вълче, зайче, кокоше, лястовиче. И тук форми­те на като овчо, вълчо, кокошо и др. са неправил­ни. Например: Аз предпочитам овчо сирене.

Грешки по отношение на окончанието за среден род се допускат и при думите наш, ваш, които се причисляват към притежателните местоимения, но имат същите форми като прилагателните. В разго­ворната реч те понякога неправилно се произнасят с окончание –о ( нашо, вашо) вместо с правилното окончание : наше, ваше.

Ето няколко примера с правилна употреба на форми за среден род на тези прилагателни:

Архипелагът от малки островчета в Тихия оке­ан е бивше полинезийско владение; А има и други деца, момчета и момичета, от висше и благород­но потекло; Основното ястие беше овче или козе месо; Жената имаше лисиче палто; Пък магарето, за което питаш, е наше; Върху хайвера от сьомга има кремообразен жълтък от пъдпъдъче яйце.

За да не се допускат грешки при прилагателните с окончание -ш, -ши, -чи в мъжки род, е необходимо да се запомни, че формите им за среден род имат окончание –е, а не о. При колебания може да се на­прави справка в „Официалния правописен речник на българския език“ (2012).

в. „Аз-буки“, бр. 3, 19 – 25. I. 2023 г.