Етнолингвистичен речник на българската народна медицина
Срок: април 2016 – октомври 2019 г. (6 месечно удължение с протокол на НС от
27.11.2018 г.)
Вид на проекта: колективен, национален
Финансиране: бюджетна субсидия
Ръководител: доц. д-р Марияна Витанова
Участници: доц. д-р Марияна Витанова, доц. д-р Ваня Мичева (Секция за история на българския език), гл. ас. д-р Йоанна Кирилова, гл. ас. д-р Калина Мичева-Пейчева, гл. ас. д-р Надежда Николова.
Анотация:
Традиционната народна култура е развила през вековете система от лечебни практики и магически обреди с лечебна цел. Българската народна медицина е изследвана главно от гледна точка на етнологията и фолклористиката и по-слабо в езиков аспект. Етнолингвистичният речник на българската народна медицина ще представи названията за болести и недъзи, средствата за лечение, названията за лечители, за лечебните места и извори, за митичните същества, които причиняват болести или помагат при лечението на болестни състояния, за светците лечители и др. Целта на проекта е да бъдат събрани диалектни лексеми от архиви и публикувани източници, които да бъдат обработени лексикографски във вид на речник. Ще бъде включен езиков материал и от средновековните български лековници, които са уникални паметници за традиционната медицинска култура на българина.
Резултатите от проекта ще представляват интерес както за представителите на научната общност, така и за по-широка читателска аудитория. Речникът ще бъде полезен за висшите учебни заведения при обучението на филолози, етнолози, антрополози, културолози и др.
Проектът се отнася към две от приоритетните научни направления на Института за български език: Академични речници на българския език и Езиково културноисторическо наследство на българите.
Форма на представяне на резултатите: етнолингвистичен речник.