Публикации
Тълковни речници
Многотомен академичен тълковен РЕЧНИК НА БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК (РБЕ)
Речникът представя словното богатство на българския език от последните 200 години, отразено в оригиналната литература, в разговорната реч и в публикуваното народно творчество (от цялата българска езикова територия). В него в достъпен за читателя вид се представя лингвистична информация за думите на българския език с подробна граматична, семантична и стилистична характеристика, което е добре илюстрирано с примери.
РБЕ 1999 г., второ преработено и допълнено издание на томовете от I до VIII, отразява настъпилите изменения в лексиката на българския език след промените в обществено-политическия и икономическия живот в страната ни след 1989 г.
Български тълковен речник
IV доп. и прераб. изд. С., Изд. „Наука и изкуство”, 1994, 1093 с.
Автор: Д. Попов.
Речникът е обогатен с около 10 000 нови думи, значения и изрази в езика ни, появили се в периода след 1989 г.
Тълковен речник с фразеологични съчетания
С., Атлантис ¨ КЛ, 1997, 891 с.
Автор: Д. Дечева.
Речникът съдържа над 50 000 думи и изрази, подбрани в съответствие с образователния материал в средните и висшите училища. Посочени са основните значения на думите и участието им в типична идиоматика.
Специализирани речници:
Речник на съкращенията в българския език.
С., ЕТ “ЕМАС”, 2003, 621 с.
Автори: Л. Крумова-Цветкова, М. Чоролеева и Хр. Холиолчев.
Речникът съдържа над 15 000 различни по вид съкращения, голяма част от които са нови и не са регистрирани в други речници или справочници.
Синонимен речник на българския език (с антоними и близкозначни думи).
Пловдив, ИК “Хермес”, 2003, 469 с.
Автор: Ем. Пернишка.
Речникът включва над 1200 често използвани лексикални единици и близо 4000 техни синонима. При някои заглавки се представят антоними и близки по значение лексеми.
Речник на чуждите думи за всички.
Пето допълнено и преработено издание. С., “Наука и изкуство”, 2000, 904 с.
Ред. и съавтор: Ем.Пернишка.
Речникът е с осъвременени езиково дефиниции. Той е основно преработен и обогатен с около 3 500 нови чужди думи.
Универсален енциклопедичен речник.
С., ИК “Свидас”. Т. I А-Л, 1999, 543 с. и т. ІІ М-Я 2003, 660 с.
Съавтор: С. Павлова. Под общата редакция на Ив. Касабов.
Речникът е пръв по рода си у нас. Комбинира тълковния и енциклопедичния принцип с лексикографска информация от типа на: терминологичен, идеографски, етимологичен, метафорично-поетически, антропонимен, географско-политически, исторически и речник на чуждите думи.
Речник на новите думи и значения.
С., Изд. “Наука и изкуство, 2001, 309 с.
Автори: Ем. Пернишка, Д. Благоева, С. Колковска. Под общата редакция на Ем. Пернишка.
Речникът отразява динамиката на българския език от последното десетилетие на ХХ в. Представя се семантиката и употребата на около 3 500 нови думи, значения и съчетания от различни тематични области: бит, информатика, техника, икономика, политика, музика и др.
Речник на трудностите в българския език.
С., Атлантис ¨ КЛ, 1999, 463 с.
Автор: Л. Крумова-Цветкова.
Пръв по рода си речник в нашата лексикография, представящ типичните случаи в правописа, пунктуацията, правоговора, граматиката и стилистиката, които създават затруднения в писмената или говорна практика.
Речник за правоговор, правопис и пунктуация.
С., Атлантис ¨ КЛ, 1998, 917 с.
Автори: Д. Попов, К. Симов, Св. Видинска.
Първи по рода си речник за българския език по представяне на правилата и на самия езиков материал. Обяснени са редица езиково-граматически и правописни термини и правила. Включени са и таблици за словоизменение по граматическите категории за съответната част на речта.
Речник на антонимите в българския език.
С., ИК “Д-р Петър Берон”, 1997, 383 с.
Автори: Ем. Пернишка и Ст. Василева.
За първи път в нашата лексикография се представя лексико-семантичната група на антонимните лексеми.
С., Атлантис ¨ КЛ, 1996, 320 с.
Автори: Г. Армянов, Б. Георгиев, Ив. Касабов, Л. Крумова-Цветкова, С. Павлова, М. Чоролеева.
Речникът включва лексика от областта на изкуството, литературата, философията, религията, политиката, бизнеса, като са осъвременени дефинициите на думите и са отразени промените в значенията им.
Двуезични речници
Българско-словашки речник.Т.I (А-К).
Братислава, 2004, 709 с.
Съавтор Г. Дюлгерова; съредактор В. Кювлиева-Мишайкова
Речникът се отличава с широк обхват на лексеми от различни пластове на езика ни и с подробно представени значения на думите и на техните семантични и стилистични съответствия.
Българско-английски речник.
С., ИК “ЕМАС”, 2004, т. I, 755с.; т. II, 723 с.
Редактор лексикограф С. Павлова.
Изданието е разширено и осъвременено от проф. Вл. Филипов. Съдържа думи и изрази от всички области на езика. За първи път в българската лексикографска практика има приложения “Имена, свързани с историята на българските земи” и “Имена на богове”, чийто словник е изработен от редактора.
Универсален българско-немски речник.
PONS, София, 2003, 1118 стр.
Универсален българско-английски речник
PONS, София, 2004, 1049 стр.
Съавтори на българския словник: Д. Благоева-Стефанова, С. Колковска, Св. Видинска.
Речниците са с напълно обновен словник, съдържащи над 120 000 заглавни думи, фразеологизми, устойчиви съчетания и изрази от всички области на българския език.
Румънско-български фразеологичен речник.
С., АИ “М. Дринов”, 1997, 943 с..
Редактор лексикограф Ст. Калдиева-Захариева
За първи път в българската и румънската лексикография се съпоставя румънски и български фразеологичен материал. Включени са над 5 000 румънски фразеологични единици, които се тълкуват, като се посочват и българските им съответствия.
Колективни научни трудове
Лексикографията и лексикологията в съвременния свят (Материали от IV национална конференция с международно уастие на Българското лексикографско дружество в чест на проф. Кристалина Чолакова, София, 21-22 октомври 2006 г.). Съст. и ред.: Крумова-Цветкова, Л. и С. Павлова, М. Чоролеева. В.Търново, ИК “Знак’94”, 2007, 375 с.
Изследвания по фразеология, лексикология и лексикография (в памет на проф. дфн Кети Анкова–Ничева) (Материали от III национална конференция с международно участие на Българското лексикографско дружество). Съст. и ред.: Крумова-Цветкова, Л. и Ст. Калдиева. С., АИ “Проф. Марин Дринов”, 2008, 421 с.
Светът на речника. Светът в речника. Ред.: Крумова-Цветкова, Л. и М. Чоролеева. Съст.: Благоева, Д. и С. Колковска. Велико Търново, ИК “Знак ’94”, 2006, 324 с.
Сборник, посветен на 70-ия юбилей на чл.-кор. д.ф.н. Емилия Пернишка.
Националният език в условията на чужди влияния и глобализация. С., Издателство на СУБ, 2006, 374 с.
Сборник с доклади от Националната конференция, посветена на 125-годишнината от рождението на акад. Стефан Младенов – София, 28-29 юни 2005.
Проблеми на българската лексикология, фразеология и лексикография. Т. III от поредицата “Българско езикознание”. Ред. на тома: Жерев, Ст. и В. Кювлиева-Мишайкова, М. Чоролеева. Съст.: Кювлиева-Мишайкова, В. С., АИ “Проф. Марин Дринов”, 2002, 457 с.
Сборник със студии и статии на сътрудници от Секцията за българска лексикология и лексикография.
Найден Геров в историята на българската наука и култура. Отг. ред.: Кювлиева-Мишайков, В. и Л. Крумова-Цветкова. Съст.: Кювлиева-Мишайков, В. С., АИ “Проф. Марин Дринов”, 2002, 301 с.
Сборник с доклади от IІ национална конференция с международно участие „Найден Геров в историята на българската наука и култура”.
За думите и речниците. Ред. кол.: Крумова-Цветкова, Л. и Хр. Пантелеева. Съст.: Павлова, С. С., ДИОС, 2000, 412 с.
Сборник с доклади от I национална конференция с международно участие „Лексикографски и лексиколожки четения’98”.