Европейска лексикографска инфраструктура (European Lexicographic Infrastructure – ELEXIS)
Секция за българска лексикология и лексикография
Срок: 01.02.2018 г. – 31.01.2022 г.
Вид на проекта: колективен, международен
Финансиране: Европейски съюз
Партньори: Институт „Йожеф Стефан“, Словения (координатор); Лексикал компютинг, Чехия; Институт за нидерландски език, Нидерландия; Университет „Сапиенца“, Италия; Ирландски национален университет, Ирландия; Австрийска академия на науките; Център за дигитална хуманитаристика, Белград; Изследователски институт по лингвистика, Унгарска академия на науките; Нов университет в Лисабон, Португалия; К речници, Израел; Институт за компютърна лингвистика „А. Замполи“, Италия; Дружеството за датски език и литература, Дания; Университетът в Копенхаген, Дания; Университетът в Трир, Германия; Институт за естонски език, Естония; Кралска испанска академия.
Ръководител: проф. д-р Светла Коева (Секция по компютърна лингвистика)
Участници: проф. д-р Светла Коева (Секция по компютърна лингвистика), проф. д-р Диана Благоева-Стефанова, проф. д-р Сия Колковска, проф. д-р Тинко Тинчев (Секция по компютърна лингвистика), гл. ас. д-р Димитър Георгиев (до 18.02.2019) (Секция по компютърна лингвистика), Мартин Ялъмов (Секция по компютърна лингвистика).
Анотация:
Изследователските цели на проекта European Lexicographic Infrastructure – ELEXIS са съсредоточени върху: разработване на стратегии, инструменти и стандарти за извличане, структуриране и свързване на многоезикови лексикографски ресурси; осигуряване и популяризиране на свободния достъп до лексикографски данни; сътрудничество и обмен на знания между различни изследователски групи. В рамките на проекта ще се изгради научна инфраструктура, която ще обедини изследователски колективи, работещи в областта на лексикографията, компютърната и корпусната лингвистика.
В резултат на изпълнението на проекта ще бъде изградена обща платформа за създаване, споделяне и използване на езикови ресурси и технологии в областта на лексикографията и компютърната лингвистика. Ще бъде осигурен достъп до: съществуващи и новосъздадени лексикографски ресурси; инструменти за преобразуване, хармонизация и семантично съотнасяне на многоезикови лексикографски данни.
Значението на проекта е в няколко направления: повишаване на качеството и ефективността на лексикографската работа; предоставяне на съвременни компютърни приложения за лексикографска работа; предоставяне на разнообразни многоезикови лексикографски ресурси с приложение в областта на научните изследвания, образованието, преводаческата работа, компютърната обработка на езика.
Проектът се разработва в рамките на приоритетното направление на Института за български език Академични речници на българския език и Електронни езикови ресурси и програми за тяхната обработка.
Форма на представяне на резултатите: многоезикови лексикографски ресурси; платформа за създаване, споделяне и използване на езикови данни; европейска лексикографска научна инфраструктура.