EN
Начало » Новини » Шесто състезание по компютърна лингвистика – 28 април 2024

Шесто състезание по компютърна лингвистика – 28 април 2024

Имат ли езикознанието и математиката допирни точки? Могат ли да се решават езикови задачи?

Не пропускайте сами да отговорите на тези въпроси, като се включите в Шестото състезание по компютърна лингвистика. Участието в състезанието отваря нови хоризонти, в които откривате малка част от начините, по които компютрите „разбират“ езика.

Състезанието по компютърна лингвистика е предназначено за ученици в прогимназиален или гимназиален етап на обучение и ще се проведе онлайн от 10:00 до 13:00 часа на 28 април 2024 година чрез Образователната платформа на Института за български език.

За да вземете участие в състезанието, трябва: 1) да се регистрирате и да влезете в платформата от линка Вход горе вдясно; 2) да се запишете като участник на този линк и 3) да попълните Въпросника за лични данни до 10:00 часа на 28 април 2024 г.

Всеки участник трябва да предаде решението на задачите на платформата до 13:00 на 28 април 2024 година. Резултатите ще бъдат обявени в 12:00 часа на 30 април 2024 година (вторник).

Победителите в състезанието се определят от комисия, която проверява решенията на задачите. Комисията включва сътрудници към Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ и Института по математика и информатика при Българската академия на науките, както и членове на Националната комисия за организиране и провеждане на Ученическата олимпиада и Националното състезание по лингвистика.


Награждаването на победителите в Състезанието се организира с подкрепата на ГД „Писмени преводи“ на Европейската комисия.

Предвиждат се следните награди:

  1. Първа награда – грамота за първо място, специална награда и тениска с надпис „Написаното остава. Пиши правилно!“.
  2. Втора награда – грамота за второ място и тениска с надпис „Написаното остава. Пиши правилно!“.
  3. Трета награда – грамота за трето място и тениска с надпис „Написаното остава. Пиши правилно!“.
  4. Поощрителни награди.

Награждаването на победителите се проведе на 8 май 2024, сряда, от 11:00 ч. в Дома на Европа (ул. „Георги С. Раковски“ №124, София 1000).

Резултати

Галерия

Победителите ще получат поощрителни награди от Главна дирекция „Писмени преводи“ на Европейската комисия, които ще връчи госпожа Свилена Георгиева, посланик по езиковите въпроси на Дирекцията в Представителство на Европейската комисия в България.

Главна дирекция „Писмени преводи“ на Европейската комисия прилага ежедневно в работата си новите езикови технологии, свързани с автоматичния превод и компютърната обработка на езика, и поощрява интереса на младите и талантливи хора да продължат развитието си в тези области на науката и иновациите.

Награждаването на победителите е с подкрепата на Ай Би Ем (IBM). Награди за победителите ще връчат господин Димо Адамов, посланик на изкуствения интелект към Ай Би Ем България, и госпожа Албена Копринарова, академичен посланик към Ай Би Ем България.

Ай Би Ем (IBM) е базирана на ценности компания с хора, които създават и прилагат технологии, карайки света да работи по-добре. Днес хиляди служители на Ай Би Ем по целия свят изобретяват и интегрират хардуер, софтуер и услуги, за да позволяват на прогресивни предприятия, институции и хора да успеят и изградят една по-интелигентна планета.

Изключително сме горди и с Центъра за иновации за клиенти на Ай Би Ем в София, България (IBM Client Innovation Center Sofia), който е и най-големият център от такъв тип за компанията в световен мащаб.

Центърът стартира в края на 2013 г. и предоставя цялостни ИТ услуги, включително управление на мрежи, сървърни системи, поддръжка и мониторинг на компютърен хардуер и софтуер.

Вярваме, че заедно в Ай Би Ем можем да допринасяме за напредъка чрез значими иновации.

Награждаването на победителите е с подкрепата на Мусала Софт. На церемонията наградите ще връчи господин Ивайло Къцарков, старши директор Мениджмънт на таланта.

Мусала Софт е част от Qinshift, водеща софтуерна компания с екип от над 700 професионалисти от над 10 националности, специализирана в IT консултиране, изграждане и внедряване на сложни и мащабни софтуерни проекти.  Клиентите са предимно големи международни корпорации и институции, сред които: IBM, VMWare, SAP, Experian, Bosch, Deutsche Telekom, A1, Vivacom, Банка ДСК, ProCredit Bank, Commerzbank, Generali, BMW, Митническите служби на Холандия, НАП, Mubadala и др.

Компанията е реализирала успешно над 1000 проекта за над 200 клиентa в областите: интеграция в облака, интернет на нещата, големи данни, изкуствен интелект и добавена реалност. 

Мусала Софт е носител на десетки национални и международни награди за развитие на човешките ресурси, бизнес и технологични иновации, корпоративна социална отговорност.


По време на церемонията по награждаване доц. д-р Иван Держански от Института по математика и информатика при Българската академия на науките ще изнесе лекция на тема „Шарени светове“, от която ще научите: Защо изучаването на системите от названия на цветове е сред любимите теми на учените, занимаващи се със семантика? Колко малки и колко големи могат да са тези системи? Какво е общото и различното между езиците и какви закономерности могат да бъдат открити?

Доц. д–р Иван Держански се занимава с теоретична и компютърна лингвистика като изследовател в БАН и преподавател в СУ и НБУ и с научното осигуряване на олимпиадите по лингвистика на национално и международно равнище.


Можете да се свържете с нас на имейл: teacher@ibl.bas.bg.

Условия за провеждане на състезанието | Информация за регистрацията

➥ Образователна платформа на Института за български език

➥ Страница на Състезанието по компютърна лингвистика