Начало »
Новини »
Кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“ за 24 май 2021 година
Кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“ за 24 май 2021 година
По случай 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, Институтът за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките традиционно кани българските учители и ученици да се присъединят към кампанията на Института „Написаното остава. Пиши правилно!“.
За седма поредна година на 24 май (както и през целия месец май) малки и големи ученици отново ще могат да направят кратка диктовка – не само за да проверят знанията си за българския правопис и пунктуация, а и за да засвидетелстват почитта си към българската просвета и култура, към българските учители, учени, просветители и дейци на културата.
Подготвили сме две диктовки. Едната диктовка е откъс от интервю на проф. Иван Илчев, публикувано в интернет сайта „Площад „Славейков“. Другата диктовка е откъс от есето на Иван Ланджев „На върха на езика ни“. Направени са редакторски промени за целите на диктовката. Диктовките са публикувани в Образователната платформа на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“.
Присъединете се, когато и както решите: с диктовки във виртуалната класна стая или самостоятелно. Очакваме с нетърпение да се включите в организирания от Института за български език конкурс.
Можете да разгледате как е протекла кампанията през 2017, 2018, 2019 и 2020 година. Диктовките от предходните години са публикувани в платформата „Написаното остава“ и в Ютюб канала „Написаното остава. Пиши правилно!“.
Проектът „Написаното остава. Пиши правилно!“ на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките цели да привлече вниманието към огромното значение на образованието и науката (и на грамотността като тяхна предпоставка) за развитието на обществото.
Интересът към конкурса беше огромен и благодарим на всички, които избраха този начин да засвидетелстваме заедно почитта си към светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета и култура. До 17 часа на 31 май 2021 година получихме 907 диктовки. Диктовките бяха оценени от комисия от млади учени, най-близки до възрастта на участниците.
РЕЗУЛТАТИ ОТ КОНКУРСА ЗА НАЙ-ДОБРА ДИКТОВКА ПО СЛУЧАЙ 24 МАЙ 2021 ГОДИНА
Индивидуално участие
Първо място
Пьотър Максимов Липолитов, 3. клас, ОУ „Христо Смирненски“, с. Тополи, обл. Варна
Зорница Здравкова, 11. клас, МГ „Гео Милев“, гр. Плевен
Второ място
Валентина Павелова Христова, 8. Б клас, СУЕО „Ал. С. Пушкин“, гр. Варна
Ана-Мария Георгиева Панайотова, ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, гр. Самоков
Екатерина Свечникова, 2. курс, Национален изследователски университет, гр. Самара, Русия
Трето място
Илия Ангелов Кирев, 2. Б клас, Трето основно училище „Братя Миладинови“, гр. Гоце Делчев
Теодор Великов, 6. клас, 4. ОУ „Проф. Джон Атанасов“, гр. София
Валерия Суханова, Русия
Групово участие
Първо място
4. Б клас, СУ „Алеко Константинов“, гр. Луковит, с ръководител г-жа Ася Найденова
Учениците от 5. до 8. клас, СУ „Васил Левски“, гр. Опака, с ръководител г-жа Севим Юсеинова
Второ място
2. Б клас, 1. ОУ „Иван Вазов“, гр. Свиленград, с ръководител г-жа Галина Вълканова
4. А клас, ОУ „Димитър Петров“, гр. Сливен, с ръководител г-жа Антония Андонова
6. клас, СУ „Васил Левски“, гр. Дулово, с ръководител г-жа Мирена Занева
8. и 11. клас, ПГ „Петко Р. Славейков“, гр. Якоруда, с ръководител г-жа Васка Дринцолова
Трето място
3. Б клас, СУ „Алеко Константинов“, гр. Луковит, с ръководител г-жа Цветанка Лазарова
4. А клас, 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“, гр. София, с ръководител г-жа Десислава Поповска
5. В и 7. А клас, 2. ОУ „Димитър Благоев“, гр. Благоевград, с ръководител г-жа Светла Борисова
8. клас, ВМГ „Св. Николай Чудотворец“, гр. Варна, с ръководител г-жа Татяна Живкова
8. и 9. клас, Общоградско средношколско общежитие, гр. Плевен, с ръководител г-н Цветан Борисов
Специална награда за групово участие
8., 9., 10. и 11. клас, Общоградско средношколско общежитие, гр. Плевен, с ръководител г-н Свилен Стойчев
Поощрителна награда
2. клас, ОУ „Св. Климент Охридски“, гр. Бургас, с ръководител г-жа Милена Петкова
2. Б клас, НУ „Любен Каравелов“, гр. Нова Загора, с ръководител г-жа Добринка Малчева
4. и 6. клас, ОУ „Петър Бонев“, гр. Перущица, с ръководител г-жа Таня Наджева
Българското средно училище „Христо Ботев“, гр. Братислава, Словакия, с ръководител г-жа Йорданка Цанкова
8., 9., 10. и 11. клас, ПГИ „Рачо Стоянов“, гр. Дряново, с ръководител г-жа Стефка Стоянова
В медиите
гр. Априлци
Ученици от 2. и 3. клас на СУ „Васил Левски“ в гр. Априлци, област Ловеч, с класен ръководител Петя Христова.
гр. Благоевград
Ученици от 5. В и 7. А клас на 2. ОУ „Димитър Благоев“ – гр. Благоевград.
гр. Бургас
Ученици от 2. клас на ОУ „Св. Климент Охридски“ – гр. Бургас.
гр. Варна
Ученици от 8. клас от ВМГ „Св. Н. Чудотворец“ – гр. Варна.
гр. Гоце Делчев
Илия Ангелов Кирев е ученик в 2. Б клас от Трето основно училище „Братя Миладинови“, гр. Гоце Делчев.
гр. Дряново
Ученици от Професионална гимназия по икономика „Рачо Стоянов“ – гр. Дряново, обл. Габрово.
гр. Дулово
Ученици от 6. клас на СУ „Васил Левски“ – гр. Дулово, с преподавател Мирена Занева.
„Група шестокласници от СУ „Васил Левски“, гр. Дулово с ентусиазъм се включиха в кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“. В направената диктовка те показаха завидни знания по български език и умения по краснопис. С голямо старание редяха дума след дума, горди от принадлежността си към народ с хилядолетна култура и език. Участваха с кратка диктовка не само за да проверят знанията си по български правопис и пунктуация, а и за да засвидетелстват почитта си към българската просвета и култура, към българските учители, учени и университетски преподаватели, просветители и дейци на културата.“
гр. Елин Пелин
Ученици от СУ „Васил Левски“, гр. Елин Пелин.
„За втора поредна година шестокласниците от групата за занимания по интереси „Искам да бъда грамотен!„ в СУ „Васил Левски“, гр. Елин Пелин се включиха в родолюбивата инициатива на Института за български език „Написаното остава! Пиши правилно!“. Елинпелинските азбукарчета с радост приеха предизвикателството и направиха по свое желание и двете диктовки. Тържественият час по български език бе проведен в новата библиотека на училището, чието откриване бе посветено на най-светлия български празник – Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура.“ Жени Щерева
гр. Кубрат
Ученици от 4. А клас на СУ „Христо Ботев“ – гр. Кубрат, с класен ръководител г-жа Нуршен Халилова.
„В навечерието на най-светлия празник 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, учениците от IV „А“ клас на СУ „Христо Ботев“ – гр. Кубрат, с класен ръководител г-жа Нуршен Халилова, проведоха Тържествен час във връзка с кампанията на Института за български език „Написаното остава. Пиши правилно!“. Учениците писаха под диктовка, провериха своите знания и ниво на подготовка, запяха в един глас „Върви, народе възродени“.“
гр. Лом
Учениците от 4. В клас при ОУ „Константин Фотинов“ – гр. Лом, с преподавател Ирен Николова.
„Учениците с желание и интерес се включват в инициативата „Написаното остава. Пиши правилно!“ на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“. Тези диктовки ни бяха много полезни, защото ги използвахме и за тренировка за предстоящото външно оценяване.“
гр. Луковит
Ученици от 3. Б клас на СУ „Алеко Константинов“ – гр. Луковит, с класен ръководител Цветанка Лазарова.
гр. Нова Загора
Ученици от 2. Б клас от НУ „Любен Каравелов“ – гр. Нова Загора, с класен ръководител и преподавател по български език и литература г-жа Добринка Малчева.
гр. Опака
„За поредна година 16 ученици от 5. до 8. клас от СУ „Васил Левски“ – гр. Опака, се включиха с желание в кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“. Чрез празнична диктовка учениците имаха възможност да проверят знания си по български език и да засвидетелстват своята обич към българската просвета и култура, към българските учители, учени, просветители и дейци на културата.“ Преподавател: Севим Юсеинова
гр. Перущица
Ученици от 4. и 6. клас на ОУ „Петър Бонев“ – гр. Перущица, с преподавател Таня Наджева.
„За първа година учениците участват в кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“ с голям интерес. Повечето от тях са членове на клуб „Многознайко“ и отразяват училищния живот чрез издаване на брошури, електронни книжки и училищен вестник.“
гр. Плевен
Учениците от 2. Г клас на ОУ „Д-р Петър Берон“ – гр. Плевен, с радост се включиха в кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“.
„Пожелаваме дръзновение и бъдещи успехи!Благодарим за предоставената възможност!“
гр. Поморие
„Здравейте! Прекрасен конкурс сте подели – правилното писане е ключът към грамотността. Една стъпка към пораждане на интерес и превръщане на словото в притегателна сила за изразяване на чувства и мисли. Като човек, обичащ словото и ценящ богатството на езика, като преподавател в начален етап, решихме с класния ръководител на 2. А клас г-жа Тодорка Блажева и учител ГЦОУД г-жа Радостина Райкова при СУ „Иван Вазов“, гр. Поморие да се включим в конкурса Ви и да стимулираме учениците да слушат и да обогатяват както знанията си, така и да работят над правописа и краснописа си.“ Радостина Райкова
гр. Раднево
Ростислав Петков Желев е на 14 години, ученик в 8. А клас от Професионална гимназия „Св. Иван Рилски“, гр. Раднево, обл. Стара Загора.
„И двете диктовки преминаха добре. Приложих старание, но също участвах, защото харесвам много този красив ден 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, защото тогава си спомням историята на светите братя Кирил и Методий, но също ми харесва нашата така красива азбука – даден на нас дар.
Благодаря Ви за възможността да се включа в този конкурс и много благодаря, че се интересувате как са преминали диктовките.“
гр. Самоков
Ученици от 1. клас на ОУ „Христо Максимов“ в град Самоков и класен ръководител Ани Шейнова.
„Здравейте! С учениците решихме да се включим във Вашата инициатива, за да докажем обичта си към езика и родината ни. Не успяхме да се справим, но сме горди от участието си. Обещахме си да полагаме повече усилия в ученето. Желаем Ви да бъдете здрави!“
гр. Свиленград
Ученици от 2. Б клас на 1. ОУ „Иван Вазов“ – град Свиленград, с класен ръководител Галина Вълканова.
гр. Сливен
Ученици от 4. А клас на Основно училище „Димитър Петров“ – гр. Сливен, с преподавател Антония Андонова.
За втора поредна година учениците участват в кампанията „Написаното остава. Пиши правилно !“ по случай 24 май. С голям ентусиазъм и желание написаха своите диктовки.
гр. София
Ученици от ЧСУ „Артис“, гр. София.
гр. Стара Загора
Ученици от 6. В клас на 2. ОУ „П.Р.Славейков“ – гр. Стара Загора, с класен ръководител Неда Русева.
„Учениците с ентусиазъм се включиха в кампанията „Написаното остава. Пиши правилно!“. В направената диктовка те показаха завидни знания по български език и умения по краснопис. Редейки благозвучното българско слово върху белия лист, те се почувстваха горди от принадлежността си към народ с хилядолетна култура и език, принадлежащи към европейското културно наследство.“
гр. Шумен
Ученици от 5., 6., 8. и 9. клас на СУ „Сава Доброплодни“, гр. Шумен и преподавателите им по български език и литература Мая Бойчева, Искра Табакова, Мадлена Косева, Катя Димитрова, Магдалена Заркова, Нора Баланска.
гр. Якоруда
Ученици от 8. и 11. клас към ПГ „Петко Р. Славейков“, град Якоруда.
„Учениците направиха кратка диктовка – не само за да проверят знанията си за българския правопис и пунктуация, а и за да засвидетелстват почитта си към българската просвета и култура, към българските учители, учени, просветители и дейци на културата.“ Васка Дринцолова
с. Кънчево
Учениците от начален и прогимназиален етап при ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ – с. Кънчево, с удоволствие се включиха в инициативата „Написаното остава. Пиши правилно!“.
с. Пчелник, обл. Варна
Учениците от ОУ „Христо Ботев“, с. Пчелник, общ. Долни чифлик, обл.Варна.
с. Тополи, обл. Варна
Пьотър Липолитов е на 10 години. Ученик е в 3. клас на ОУ „Христо Смирненски“ – с. Тополи, обл. Варна.
гр. Баку, Азербайджан
Студенти от Славянския университет в Баку, Азербайджан.
„2021 г. е втората година, когато студентите от Азербайджан участват в конкурса ви. Преподаватели: София Шигаева-Митреска – директор на Центъра за български език и култура в Славянския университет в Баку, както и директор на Центъра за азербайджански език и култура в Софийския университет „Св. Климент Охридски“; Лейла Оджагвердиева – лаборант на Центъра за български език и култура в Славянския университет в Баку, хоноруван преподавател, катедра „Славянски филологии“.
Студенти: Айдан Бабатова, Телли Нуруева, Тергюл Асадова
гр. Братислава, Словакия
Ученици в 5. клас от Българското средно училище „Христо Ботев“ – град Братислава, Република Словакия.
гр. Самара, Русия
Свечникова Екатерина, Россия, Самара. Национален изследователски университет в Самара на името на академик С. П. Королев, специалност „Отечественная филология (руски език и литература)“, 2 курс