EN
Начало » Проекти » Други проекти » Написаното остава. Пиши правилно!

Написаното остава. Пиши правилно!

Проектът „Написаното остава. Пиши правилно!“ обхваща всички звена на Института за български език и си поставя за цел да подкрепя правилната употреба на българския език и повишаването на грамотността и езиковата компетентност сред българите.

Срок: 2019 г. – 2021 г.

Ръководител: проф. д-р Светла Коева

Участници: проф. д-р Светла Коева, проф. д.ф.н. Марияна Цибранска-Костова, проф. д-р Диана Благоева-Стефанова, проф. д-р Елка Мирчева, проф. д-р Лучия Антонова-Василева, доц. д-р Ваня Мичева, доц. д-р Явор Милтенов, доц. д-р Милен Томов, доц. д-р Надежда Костова, доц. д-р Илияна Гаравалова, доц. д-р Калина Мичева-Пейчева, доц. д-р Йоанна Кирилова, гл. ас. д-р Магдалена Абаджиева-Йорданова, гл. ас. д-р Катерина Ушева, гл. ас. д-р Симеон Стефанов, гл. ас. д-р Илияна Кунева, гл. ас. д-р Надежда Данчева, гл. ас. д-р Светлозара Лесева, гл. ас. д-р Валентина Стефанова, гл. ас. д-р Мария Тодорова, д-р Жанета Златева, Лора Желева (докторант), ас. Малина Стойчева (докторант), ас. Теодора Кръстева, Христина Кукова, Красимира Фучеджиева, Мартин Ялъмов.

Проектът е финансиран по договор ДСД 15/21.08.2019 (първи етап) за периода 21.08.2018 година – 21.05.2020 година (първи етап) и по договор ДО1-151/06.07.2020 г.
за периода 21.08.2020 година – 30.09.2020 година (втори етап) по програма „Образование с наука“ между Министерството на образованието и науката и Българската академия на науките

В проекта са участвали 35 (предимно млади) учени от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ и 3 – от Института по математика и информатика към Българската академия на науките.
В рамките на двата етапа всички планирани дейности са реализирани, в допълнение са извършени и други дейности.

Образователни курсове и лекции за учители и ученици

Разработен е тематичен курс за преподаватели по български език „Приложение на изследователски подходи, интердисциплинарни методи и нови технологии в проектноориентираното обучение по български език“. Курсът е проведен дистанционни на 16 и 17 май 2020 г. с 28 учители по български език от 27 училища от 10 града и 7 села и на 11 и 12 септември с 28 учители по български език от 21 училища (две от които частни) от 9 града и 1 село. Първият курс е завършен успешно от 24 учители, а вторият – от 22 учители, които са получили сертификатi, удостоверяващi съответния брой кредити.

Материалите от курса се разпространяват свободно с лиценз Creative Commons Attribution 4.0. International Licence (CC BY 4.0) в Образователната платформа на Института за български език.

Разработени са две образователни лекции за учители и ученици:Звукове и звукови системи“ и „Между семантиката и синтаксиса“. Първата лекция е изнесена на 2 ноември 2019 г. в гр. Трявна на Традиционния есенен семинар по математическа лингвистика за ученици и учители пред 85 ученици и 15 учители от 18 математически, природоматематически и езикови гимназии. Втората лекция се разпространява свободно посредством Ютюб канала на Института за български език „Написаното остава. Пиши правилно!“.

Езикови изследователски задачи

Разработени са три основни типа езикови изследователски задачи, насочени към самостоятелно достигане до знания и развитие на умения за самостоятелно мислене.
Задачи по компютърна лингвистика

Езиковите задачи по компютърна лингвистика са предназначени за състезания по компютърна лингвистика, като част от тях са за предварителна подготовка, а друга – за провеждане на състезания. Съставени са четири задачи (с общо над 100 подусловия) за крайни автомати. Съставени са три задачи (с общо над 50 подусловия) за семантични отношения.
Езикови игри и викторини

Създадени са три езикови игри под надслов „Опознай българския език!“, които включват 15 групи от по две задачи, свързани в 3 модула: за пети, шести и седми клас, и една обща езикова игра „Опознай българския език!“ с 10 задачи за ученици в прогимназиален етап на обучение. Разпространяват се като интерактивни задачи онлайн и в традиционен формат посредством платформата „Написаното остава“.

За пет дена по време на Националната седмица на четенето през декември 2019 година езиковите игри бяха решени, както следва: 1 613 пъти играта за пети клас (155 верни отговора на всички задачи), 1 587 пъти играта за шести клас (23 верни отговора на всички задачи), 1 501 пъти играта за седми клас (106 верни отговора на всички задачи). След това задачите са решени, както следва: 3 204 пъти за пети клас, 2 931 за шести клас и 2 735 път за седми клас.
Материали за самостоятелна работа и ученически изследователски проекти

Съставени са 12 текста, посветени на важни въпроси от историята на старобългарския език и книжнина (групирани в два пакета). Те са съобразени с националната общообразователна програма и могат да се използват от учители и ученици. Наред с това текстовете надграждат учебното съдържание, като представят факти, които са малко известни. Разпространяват се посредством платформата „Написаното остава“.

Разработени са 16 видеоматериала – осем урока и осем упражнения, достъпни в Ютюб канала на Института за български език, посветени на българската темпорална система. Материалите са предназначени за ученици и учители от прогимназиалния и гимназиалния етап на обучение и с тях се цели не да се дублира учебното съдържание, а да се надгради по достъпен и забавен начин.

Създадени са 9 образователни материала по български правопис, граматика и пунктуация, 3 материала, представящи езиковите ресурси на Института за български език, и 4 викторини по старобългарски език и книжнина. Всички те са достъпни от Ютюб канала на Института за български език „Написаното остава. Пиши правилно!“, като с особена популярност се ползват материалите по български правопис, граматика и пунктуация.

По случай 24 май са подбрани и записани две нови диктовки. Диктовките се разпространяват през Ютюб канала на Института за български език. Диктовките са проведени в 118 училища в България в 59 града и 27 села, 1 училище в Англия, 2 училища в Украйна, 2 училища във Франция, 2 университета в Русия, един в Азербайджан и един в Украйна. Диктовките, които се разпространяват като аудиофайлове, но също така и по традиционния начин посредством платформата „Написаното остава“.

От началото на 1 август 2019 до 31 май 2020 година посещенията на страницата „Опознай българския език!”, на която са описани материалите по проекта „Написаното остава. Пиши правилно!”, са 15 794; посещенията на страницата „Ресурси”, на която са представени ресурсите на Института за български език, са 11 403, а посещенията на платформата „Написаното остава!”, на която се публикуват материалите по проекта, са 34 258.

От създаването му през месец март 2020 година досега Ютюб каналът на Института за български език има 452 абонати, материалите са гледани 22 602 пъти и към тях има 125 803 импресии.

Езиковите задачи се разпространяват с лиценз Creative Commons Attribution 4.0. International Licence (CC BY 4.0).

Пряка работа с талантливи ученици
Ден на отворените врати

На 4 ноември 2019 година Институтът за български език „Професор Любомир Андрейчин“ организира Ден на отворените врати. Денят на отворените врати беше посетен от ученици от 9., 11. и 12. клас на 140. СУ „Иван Богоров“, от 12. клас на Националната гимназия за древни езици и култури „Константин-Кирил Философ“, от 5. клас на 93. СУ „Александър Теодоров-Балан“ и др.
Състезание по време на Националната седмица на четенето

На 11.12.2019 година млади учени от Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ гостуваха на СУ „Петко Рачов Славейков“, гр. Кърджали. В рамките на Националната седмица на четенето беше проведено състезание със задачи по български език, в което взеха участие ученици от 7. клас от СУ „Отец Паисий“, СУ „Йордан Йовков“ и СУ „Петко Рачов Славейков“.
Езикови игри на Националния научно-образователен фестивал „Намереното поколение“

На 25 и 26.1.2020 година Институтът за български език взе участие в Националния научно-образователен фестивал „Намереното поколение“, който се проведе в Националния дворец на културата. Щандът на Института за български език беше посетен от ученици и учители от: Първа английска езикова гимназия в град София (9. клас), 163. основно училище „Черноризец Храбър“ в град София (5. клас), Основно училище „П. Р. Славейков“ в град Бургас (6. и 7. клас), Основно училище „Васил Априлов“ в град Русе (4. клас), Природоматематическа гимназия „Проф. Емануил Иванов“ в град Кюстендил (7. клас), 164. гимназия с преподаване на испански език „Мигел де Сервантес“ в гр. София (10. клас), Национална професионална гимназия по прецизна техника и оптика „М. В. Ломоносов“ в гр. София (8. клас), Частно средно училище „Българско школо“ в град София (4. клас) и др.
Второ демонстрационно състезание по компютърна лингвистика

Второто демонстрационно състезание по компютърна лингвистика се състоя от 10:00 до 12:30 часа на 16 май 2020 година. Състезанието беше предназначено за ученици в прогимназиален или гимназиален етап на обучение. Състезанието изискваше решаването на две задачи и беше осъществено посредством Образователната платформа на Института за български език. Взеха участие 67 ученици от пети до дванадесети клас от 18 града и 25 училища. Бяха присъдени три първи, две втори, четири трети и осем поощрителни награди в две възрастови групи (от пети до девети клас и от десети до дванадесети клас).
Езикови игри на „Алея на книгата“

На 31 юли (от 19 до 21 часа) и на 1 август (от 16 до 18 часа) беше проведено специално събитие, посветено на грамотността, под наслов „Написаното остава. Пиши правилно!“ в рамките на изложението „Алея на книгата в гр. Варна. Щандът на Института за български език беше посетен от над 50 ученици от цялата страна.

„Написаното остава. Пиши правилно!“ на Института за български език „Проф. Любомир Андрейчин“ при Българската академия на науките участва в „Алея на книгата“ в гр. София. На 8 септември, вторник, между 10:00 и 12:00 часа, по случай Международния ден на грамотността и задаващия се старт на учебната година беше проведено състезание по грамотност. Щандът на Института за български език беше посетен само за два часа от над 20 ученици от гр. София.
Езикови игри на Софийския фестивал на науката

Езиковите игри с Института за български език бяха проведени на Софийския фестивал на науката на 26 и 27 септември от 10:00 часа до 18:00 часа (в София Тех парк). По занимателен начин бяха показани разнообразни речници и справочници в интернет, както и материали, свързани с българската лексика, граматика и правопис. Щандът на Института за български език беше посетен от разнообразна публика, включително над 50 ученици от различни възрастови групи.

Виртуалната работилница „Езикови игри“ беше проведена на 30 септември от 12:15 часа до 13:00 часа. В нея участваха 4 отбора от ОУ „Елин Пелин“ в гр. София. Виртуалната работилница беше излъчена в интернет, а на събитието в училището станаха свидетели 20 ученици от пети клас, 26 ученици от шести клас и 27 ученици от седми клас, както и учители по български език и математика.

Извън рамките на периода на проекта (на 2 октомври) учените от Института за български език проведоха занимателна езикова игра, озаглавена „Езикови майстори“ по случай Европейския ден на езиците, която се излъчи в интернет.

Популяризиране на проекта „Написаното остава. пиши правилно!“ и на програмата „Образование с наука“

Създадена е и е поддържана уебстраница на проекта. Редовно са публикувани новини за проекта на страницата на Института за български език и във Фейсбук профила на Института „Езикови справки“.

На 11 октомври 2019 година Институтът за български език взе участие в представянето на програмата „Образование с наука“ на Българската академия на науките и Министерството на образованието и науката в Националния етнографски музей. Информация за представянето на програмата „Образование с наука“.

На 14 ноември 2019 година Институтът за български език взе участие в работна среща на тема „Образование с наука и стани приятел на науката“. Членове на Българската асоциация на частните училища, както и учители и ученици от няколко частни училища – ЧОУ „Джани Родари“, ПЧАГ „Уилям Шекспир“, ЧСУ „Цар Симеон Велики“, ЧСЕУ „Галина Уланова“, ЧОУ „Д-р Петър Берон“, ЧСУ с немски език „Веда“, ЧСОУ „Британика“, ЧСУ „Евлоги и Христо Георгиеви“, ЧОУ „Д-р Мария Монтесори“, имаха възможност да зададат своите въпроси към учените от Института за български език.

На 14 декември 2019 г. от 15:00 до 17:00 часа се състоя представяне на проекта „Написаното остава. Пиши правилно!“ пред участниците и гостите на Юбилейния научен панаир „150 години Българска академия на науките“. Информация за представянето на проекта пред участниците и гостите на Юбилейния научен панаир „150 години Българска академия на науките“.

Извън рамките на периода на проекта (на 2 октомври) учените от Института за български език проведоха занимателна езикова игра, озаглавена „Езикови майстори“ по случай Европейския ден на езиците, която се излъчи в интернет.