Секция за съвременен български език
;

Търсене по дума или словосъчетание

Други случаи

Въпрос:

Има ли запетая пред според в изречението: „Днес и утре се очаква обилен снеговалеж, а минусовите температури ще се задържат поне до края на седмицата според прогнозите на метеорологичната служба.“?

Отговор:

Не се пише запетая пред според в изречението: Днес и утре се очаква обилен снеговалеж, а минусовите температури ще се задържат поне до края на седмицата според прогнозите на метеорологичната служба. Това изречение е сложно съчинено и в него се пише запетая само пред съюза а, свързващ двете прости изречения в състава на сложното. В изречението няма обособени части или вметнати думи и изрази, които да изискват отделяне със запетаи.

[...]

Въпрос:

Къде трябва да има запетаи в изречението Ще си отдъхнем, веднъж щом приключим с тази работа?

Отговор:

В изречението Ще си отдъхнем, веднъж щом приключим с тази работа трябва да има запетая пред веднъж, която разделя двете прости изречения в състава на сложното. Наречието веднъж не е уточняваща дума, пред която не се пише запетая (за разлика от например дори, само, малко и под.: Говорят си дори когато нямат много времеЩе направи това само защото са го помолили;Тръгнаха си малко преди да дойде той). Срв. и: Ще си отдъхнем, щом веднъж приключим с тази работа.

Официален правописен речник (2012), т. 86.

[...]

Въпрос: Трябва ли да има запетая след съюза че в изречението: Одиторът изрази мнение, че с изключение на ефекта от въпроса,
приложеният финансов отчет дава вярна и честна представа за финансовото състояние на предприятието
?

Отговор: След съюза че не трябва да има запетая: Одиторът изрази мнение, че с изключение на ефекта от въпроса, 
приложеният финансов отчет дава вярна и честна 
представа за финансовото състояние на предприятието. Не се пише запетая между неударен едносричен съюз, какъвто е че, и непосредствено разположена след него обособена част.

Официален правописен речник (2012), т. 80.3.
[...]

Въпрос: Трябва ли да се напише запетая пред втория съюз или в изречението: ...в случай че замени своето предложение с друг текст или внесе, или възнамерява да внесе съществени промени в това предложение?

Отговор: Пред втория съюз или трябва да се напише запетая: ...в случай че замени своето предложение с друг текст или внесе, или възнамерява да внесе съществени промени в това предложение, тъй като двата съюза или свързват равноправни в синтактично отношение прости изречения в рамките на сложното.

Официален правописен речник (2012), т. 91. [...]

Въпрос:

Има ли запетая пред като в изречението: Това е като да се събереш в себе си?

Отговор:

 В изречението: Това е като да се събереш в себе си пред като НЕ се пише запетая, тъй като думата като в това изречение функционира като предлог, а не като съюз и се използва за сравнение. Срв. Това е като цвете – сравняването в случая не е с някакъв обект (предмет), а с цяла ситуация, означена с изречението ...да се събереш в себе си. Второто просто изречение е въведено с да и затова между двете прости изречения няма запетая.
Официален правописен речник (2012), т. 88.1.

[...]