Секция за съвременен български език
;

Търсене по дума или словосъчетание

При страдателен залог (Добавя се лукът…)

Въпрос: С пълен или кратък член трябва да се напише думата изготвен в изречението: Към писмото е приложен изготвеният на 3.08. констативен протокол?

Отговор: Правилно е думата изготвен да се напише с пълен член в изречението: Към писмото е приложен изготвеният на 3.08. констативен протокол. Съчетанието изготвеният на 3.08. констативен протокол се заменя с той, а не с него, затова се членува с пълен член (Към писмото е приложен той).

Официален провписен речник (2012), т. 17.6.1.2. [...]

Въпрос: С пълен или кратък член се членува думата системен в изречението: В доклада се разглежда системният характер на днешните екологични проблеми?

Отговор: В изречението: В доклада се разглежда системният характер на днешните екологични проблеми думата системен се членува с пълен член, защото се отнася към подлога - характер. Цялото  словосъчетание системният характер може да се замени с местоимението  той (разглежда се той). Затова думата системен се членува с пълен член.  [...]

Въпрос: Как е правилно да се членува думата уплътнител в изречението: Преди да се положи уплътнителят, е задължително вграждането на...?

Отговор: Правилно е съществителното име уплътнител да се членува с пълен член, тъй като в изречението може да се замени с тойПреди да се положи уплътнителят, е задължително вграждането на... (за разлика от: Преди да положат уплътнителя... (Преди да положат него – заменя се с него, а не с той).

 Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.1. [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член се членува съществителното име инсулин в изречението От алпиниста е открит само инсулинът?

Отговор: В изречението От алпиниста е открит само инсулинът съществителното име инсулин се членува с пълен член. Това е подлог в изречечението и може да се замени с местоимението той: От алпиниста е открит само той.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.1. [...]

Въпрос: Кой е правилният вариант: В наредбата са описани условията и редът или В наредбата са описани условията и реда?

Отговор: Правилно е да се напише В наредбата са описани условията и редът. Членуваната дума в мъжки род може да се замени с местоението той (В наредбата са описани те и той), което означава, че тя е подлог в изречението.

Официален правописен речник на българския език (2012), т. 17.6.1.1.
  [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член трябва да се членува думата адрес в изречението: Върху писмото се отбелязва адресът?

Отговор: Думата адрес в изречението: Върху писмото се отбелязва адресът трябва да се членува с пълен член, защото е подлог в изречението и може да се замести с местоимението той: Върху писмото се отбелязва той.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.1. [...]