Секция за съвременен български език
;

Търсене по дума или словосъчетание

Значение и употреба на думи и изрази

Въпрос:

Как е правилно: трипроцентен бюджетен дефицит или трипроцентов бюджетен дефицит?

Отговор:

Правилно е както трипроцентен бюджетен дефицит, така и трипроцентов бюджетен дефицит. В това словосъчетание прилагателните имена трипроцентен и трипроцентов са взаимнозаменяеми.

Вж. и:

https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/процентен/

https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/процентов/

[...]

Въпрос:

Кое прилагателно име – чужд или чуждестранен, е правилно да се употреби в съчетание със съществителното име граждани?

Отговор:

В съчетание със съществителното име граждани е правилно да се употреби както прилагателното име чужди, така и прилагателното име чуждестранни. Едно от значенията на прилагателното име чужд е 'чуждестранен'. В документи и в други официални текстове се употребяват както словосъчетанието чужди граждани, така и словосъчетанието чуждестранни граждани.

[...]

Въпрос:

Има ли разлика в значението и употребата на думите заради и поради?

Отговор:

Двата предлога се употребяват като синонимни, когато се посочва причината за извършването на действието, например Въведена е временна организация на движението поради/заради ремонт на пътя. Предлогът заради има и друго значение – за посочване на предназначението, целта на действието, например Жертвах се заради вас – в този случай не може да се замени с поради.

https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/заради/

https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/поради/

 

[...]

Въпрос: Как е правилно: противоепидемични мерки или противоепидемиологични мерки?

Отговор: Препоръчително е в словосъчетанието противоепидемични мерки да се използва прилагателното име противоепидемичен. Прилагателните имена противоепидемичен и епидемичен са образувани от съществителното име епидемия, а прилагателните противоепидемиологичен и епидемиологичен са образувани от съществителното епидемиология, чието първо значение е 'дял от медицината, който изучава закономерностите в появата, разпространението, предотвратяването и ликвидирането на заразните болести'. [...]

Въпрос:

Как е правилно: епидемична обстановка или епидемиологична обстановка?

Отговор:

Когато се има предвид обстановка, в която съществува епидемия, е правилно да се употребява словосъчетанието епидемична обстановка, тъй като прилагателното, което се отнася до епидемия, е епидемичен, а не епидемиологичен (прилагателното епидемиологичен се отнася до епидемиологията като наука за заразните болести).

Български тълковен речник (1994), с. 219.
 

[...]

Въпрос:

Каква е разликата в употребата на прилагателните имена иновативен и иновационен?

Отговор:

Двете прилагателни имена не са пълни синоними, има известни разлики в значението им. И двете са образувани от съществителното иновация. Иновационен има по-общо значение: ‘който се отнася до иновации, свързан е с иновации’, а при иновативен са обособени няколко значения: 1) 'който внедрява, прилага иновации': иновативни компании, училища; 2) 'при който се проявява склонност, способност за иновации': иновативно мислене, умения; 3) 'при който се прилагат, внедряват иновации или който е резултат от прилагането на иновации'; 4) 'който проявява склонност, способност да създава нещо ново, да прилага иновации': иновативен учител. В първите си три значения иновативен и иновационен са взаимнозаменими: иновативни/иновационни технологии, компании, продукти, подходи, мислене.

Речник на българския език: https://ibl.bas.bg/rbe/

[...]

Въпрос: Думата меродия ’подправка’ ли означава, или с нея се назовава конкретна подправка?

Отговор: Думата меродия има няколко значения. Тя може да означава ’подправка’, но с нея могат да се назовават и конкретни подправки: магданоз, чубрица, шарена сол (смес от чубрица и други подправки, обикновено сол и червен пипер).

  [...]

Въпрос:

Правилно ли е думата принципно да се употребява със значение на по принцип?

Отговор:

Думата принципно се припокрива със значението на израза по принцип във второто си значение – 'с оглед на основното, най-важното, в общи линии; по принцип, общо взето', затова е правилно тя да се употребява със значение на по принцип.

Речник на българския език, т. 14, с. 504 (https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/принципно/).

[...]

Въпрос:

Какво е значението на думата какардак?

Отговор:

Значението на думата какардак е 'пръжка', тя е от турски произход и се среща в диалектите.

Български етимологичен речник, Т. 2, с. 151 (https://ibl.bas.bg/ber/).

[...]

Въпрос: Кое прилагателно трябва да се използва в изречението Пловдив е град с осемхилядолетна/осемхилядна история

Отговор: Правилно е да се употреби прилагателното осемхилядолетен: Пловдив е град с осемхилядолетна история.
Това е сложно прилагателно име, което е образувано от словосъчетанието осем хилядолетия.
Срв. осемхиляден град – град с осем хиляди жители. [...]

Въпрос: Думата кметица може ли да се употребява за жена, която е кмет, или само за съпруга на кмет?

Отговор: Думата кметица има две значения: 1. жена, която е кмет, и 2. жена на кмет. В първото си значение употребата на кметица е уместна само в текстове с неофициален характер. [...]

Въпрос: Кое прилагателно трябва да се използва за човек, който не е употребил алкохол: трезва (жена) или трезвена (жена)?

Отговор: И двете прилагателни – трезв и трезвен – могат да се използват за човек, който не е употребил алкохол. Прилагателното трезв обаче има и преносно значение: ‘който вижда ясно действителното положение, без увлечения и крайности’ (например трезва преценка). Тъй като трезв се употребява предимно в преносното си значение, препоръчително е за човек, който не е употребил алкохол, да се използва другото прилагателно – трезвен: трезвена жена. [...]

Въпрос:

Коя от двете думи – обръщение или обращение – трябва да се използва в изречението БНБ пусна в обращение нова банкнота?  

Отговор:

В изречението БНБ пусна в обращение нова банкнота трябва да се използва съществителното обращение със значение 'процес на употреба, на обмяна на парични средства и стоки'.

https://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/обращение/

[...]

Въпрос:

Кой от двата глагола е правилно да се употреби в изречението: Въпросите на колегите се препокриват/припокриват?

Отговор:
В изречението трябва да се употреби глаголът припокривам се: Въпросите на колегите се припокриват
Глаголът препокривам означава 'покривам нещо наново, повторно'. А второто значение на глагола припокривам (се) е 'съвпадам с нещо по съдържание, смисъл; съответствам на нещо значително или почти напълно', като това е значението, което отговаря на смисъла на изречението. 


http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/

[...]

Въпрос:

Кой глагол е правилно да се употреби в изречението Взря се и премигна/примигна?

Отговор:

Глаголите примигна и премигна имат едно и също значение, те са синоними и в изречението може да се употреби който и да е от тях: Взря се и премигна и Взря се и примигна.

http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/примигвам/
http://ibl.bas.bg/rbe/lang/bg/премигвам/

[...]