Секция за съвременен български език
;

Търсене по дума или словосъчетание

При глаголите съм, бъда, оказвам се, изглежда, ставам и под.

Въпрос:

Пълен или кратък член е правилно да се употреби в изречението „Протокол“ означава протоколът/протокола, изготвен...?

Отговор:

В изречението е правилно да се употреби пълен член: „Протокол“ означава протоколът, изготвен..., тъй като думата протокол се свързва с глагола означава в значение 'е'. Пълен член се пише, когато членуваната дума или словосъчетанието, в което тя участва, се свързва с глаголи като съм, бъда, оказвам се, изглеждам, ставам (в значение 'превръщам се в'), казвам се, наричам се, представлявам (в значение 'съм').

 

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3.

[...]

Въпрос:

Пълен или кратък член трябва да се употреби в изречението Ще направя всичко възможно да остана същият човек

Отговор:

В изречението Ще направя всичко възможно да остана същият човек трябва да се употреби пълен член при прилагателното същият, тъй като словосъчетанието същият човек се свързва с глагола остана. Пълен член се пише, когато членуваната дума или словосъчетанието, в което тя участва, се свързва с глаголи като съм, бъда, оказвам се, изглеждам, ставам (в значение 'превръщам се в'), казвам се, наричам се, представлявам (в значение 'съм').

 

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3.

[...]

Въпрос: С пълен или с кратък член се пише думата моят в изречението Много ми се иска да си моят учител?

Отговор: В изречението Много ми се иска да си моят учител думата моят се пише с пълен член, тъй като словосъчетанието, в което участва (моят учител), се свързва с глагола съм.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член трябва да се членува думата целият в изречението: Частица от теб може да бъде за някого целият свят?

Отговор: Првилно е думата да се членува с пълен член: Частица от теб може да бъде за някого целият свят. С пълен член се пишат думите, които се свързват с глаголите съм, бъда.

Официаленправописен речник (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: ​Как е правилно да се членуват прилагателните имена в изречението: Институтът е желаният, мечтаният пристан, но е и най-непостижимият и най-недостъпият?

Отговор: Правилно е прилагателните имена в изречението да се членуват с пълен член: Институтът е желаният, мечтаният пристан, но е и най-непостижимият и най-недостъпният. Пише се пълен член, когато членуваната дума или словосъчетанието, в което тя участва, се свързва с един от следните глаголи: съм, бъда, оказвам се, изглеждам, ставам (в значение 'превръщам се в'), казвам се, наричам се, представлявам (в значение 'съм').

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член е правилно да се членува думата единствен в изречението: Защото може вие да сте единственият им пристан и спасение?

Отговор: Правилно е думата да се членува с пълен член, тъй като участва в съчетание с глагола съм:  Защото може вие да сте единственият им пристан и спасение. Пълен член се пише, когато членуваната дума се свързва с глаголите съм, бъда, оказвам се, изглеждам, ставам (в значение ‘превръщам се в’), казвам се, наричам се, представлявам (в значение ‘съм’).

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: Как е правилно да се членува думата официален в изречението: Планираме официалният старт на
програмата да е на 10.2.2020 г.
?

Отговор: Правилно е думата официалният да се членува с пълен член: Планираме официалният старт на програмата да е на 10.2.2020 г., защото е съгласувано определение към подлога в изречението. Това означава, че е възможна замяната на цялото словосъчетание, в което тя участва, с личното местоимение той: Планираме той да е на 10.2.2020 г.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.2. [...]

Въпрос: С пълен или кратък член се членува думата основен в изречението: Вашата удовлетвореност от предлаганите от дружеството услуги е основният ни приоритет?

Отговор: Думата основният се членува с пълен член: Вашата удовлетвореност от предлаганите от дружеството услуги е основният ни приоритет, тъй като словосъчетанието, в което участва, се свързва с глагола съм.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: Как трябва да се членува думата ваш в изречението: Единственото място в интернет пространството, където имате 100% контрол, е вашият уебсайт?

Отговор: Думата ваш трябва да се членува с пълен член, тъй като е подлог в простото изречение, в което е употребена, и може да се замени с местоимението тойЕдинственото място в интернет пространството (...), е вашият уебсайт.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.1. [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член трябва да се членува прилагателното име автоматичният в изречението Това е автоматичният правопис?

Отговор: В изречението Това е автоматичният правопис прилагателното име автоматичният трябва да се членува с пълен член, тъй като словосъчетанието автоматичният правопис се свързва с глагола съм.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3.

  [...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член е правилно: Това не е твоя стил или Това не е твоят стил?

Отговор:

Правилно е  изписването с пълен член: Това не е твоят стил. Пише се пълен член, когато словосъчетанието, в което участва членуваната дума, се свързва с глагола съм.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3.

[...]

Въпрос: С пълен или кратък член трябва да се напише думата наш в изречението Ти си нашият водещ?

Отговор: В изречението Ти си нашият водещ думата наш трябва да бъде написана с пълен член, тъй като словосъчетанието, в което тя участва – нашият водещ, е свързано с глагола съм.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: С пълен или кратък член трябва да се напише думата първи в изречението Бъди първият партньор в инициативата?

Отговор: В изречението Бъди първият партньор в инициативата членуваната дума първият трябва да се напише с пълен член, тъй като словосъчетанието, в което тя участва – първият партньор в инициативата, е свързано с глагола бъда.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: С пълен или кратък член трябва да се напише прилагателното най-висшият в изречението Тя представляваше най-висшият израз на добротата?

Отговор: В изречението Тя представляваше най-висшият израз на добротата прилагателното най-висшият трябва да се напише с пълен член, тъй като словосъчетанието, в което то участва – най-висшият израз на добротата, е свързано с глагола представлявам

Официален правописен речник на българския език (2012), т. 17.6.1.3. [...]

Въпрос: Как трябва да се членуват имената в следното изречение: Проектът е най-успешният или Проекта е най-успешния?

Отговор: В изречението Проектът е най-успешният и двете имена трябва да се членуват с пълен член. Членуваното съществително име проектът е подлог в изречението (възможна е замяната му с той: Той е най-успешният), а членуваното прилагателно най-успешният е свързано с форма на глагола съм: е най-успешният.

Официален правописен речник на българския език (2012), т. 17.6.1.3. [...]