Секция за съвременен български език
;

Търсене по дума или словосъчетание

Общи правила при членуване

Въпрос:

С пълен или с кратък член е правилно да се членува думата твой в изречението: Обичам твоят нежен стил да ми показва всеки следващ ден?

Отговор:

В изречението: Обичам твоят нежен стил да ми показва всеки следващ ден, е правилно думата твой да се членува с пълен член. Думата твой е част от съчетанието твоят нежен стил, което се замества с той, а не с него в простото изречение, в което участва (твоят нежен стил да ми показва всеки следващ ден) – Обичам той да ми показва всеки следващ ден

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.2.

[...]

Въпрос:

​С пълен или с кратък член трябва да се членува прилагателното най-подходящ в изречението: Вече официално можем да посрещнем лятото по най-подходящия начин?

Отговор:

Правилно е прилагателното име най-подходящ да се членува с кратък член: Вече официално можем да посрещнем лятото по най-подходящия начин. ​В това изречение прилагателното име най-подходящ не е определение към подлога, което означава, че цялото словосъчетание най-подходящия начин може да се замени с местоимението него, а не с той. Затова трябва да се членува с кратък член.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.1. 

[...]

Въпрос: При говорене правилно ли е да се произнася пълният член?

Отговор: При книжовен изговор в позиция, в която правописът изисква пълен член, може да се произнася и пълен, и кратък член (Мъжът/Мъжа каза това на жената). В позиция, в която правописът изисква кратък член, е правилно да се произнася кратък член (Жената каза това на мъжа). [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член е правилно да се членува в случая: Моментът, в който звездите Ви се усмихват и Ви подкрепят. 

Отговор: В конкретния случай е правилно да се членува с пълен член: Моментът, в който звездите Ви се усмихват и Ви подкрепят. Случаят е по-особен, тъй като в изречението членуваното съществително моментът е пояснено от две прости изречения, но самото съществително НЕ се свързва с глагол сказуемо. В такива случаи, ако пред съществителното няма предлог, то се членува с пълен член, но ако пред съществителното има предлог, то се членува с кратък член. Срв.  В момента, в който звездите Ви се усмихват и Ви подкрепят.

Официален правописен речник (2012), т. 17.7.2. [...]

Въпрос: Как е правилно да се членува думата най-добрия в изречението: Постъпката ти те прави най-добрия човек?

Отговор: Правилно е думата да се напише с кратък член, тъй като не е подлог в изречението или определение към подлога. Подлогът може да се замества с една от думите той, тя, то, те. В случая думата постъпката е подлог, тъй като Постъпката ти (= тя) те прави най-добрия човек.
Словосъчетанието най-добрия човек се отнася до допълнението те (тебе), а не до подлога постъпката.

Официален правописен речник, 2012, т. 17.6.2.2.

  [...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член е думата бриз в изречението: Усеща се бризът.

Отговор:

В изречението: Усеща се бризът съществителното име бризът се пише с пълен член -ът. Думата може да се замести с той и това значи, че е подлог в изречението.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.1.

[...]

Въпрос: С пълен или кратък член трябва да се напише висок в израза Последният ред vs високия пост?

Отговор: В израза Последният ред vs високия пост прилагателното име висок трябва да се напише с кратък член, тъй като е след vs, което представлява съкращение на латинския предлог versus. След предлог членуването е с кратък член, тъй като членуваната дума след предлога не е подлог в изречението. Това се проверява и чрез замяната на членуваната дума с него – не е възможно да се замени с той (Последният ред vs него, но не и *Последният ред vs той).

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.1.

  [...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член се пише прилагателното име следващия в изречението Следващия път ще видим?

Отговор:

В изречението Следващия път ще видим прилагателното име следващия се пише с кратък член, тъй като словосъчетанието следващия път е обстоятелствено пояснение, а не подлог. Показателна за това е и невъзможността словосъчетанието да се замени с местоимението той (заменя се с тогаваТогава ще видим).

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.2.

[...]

Въпрос: ​Как е правилно да се членува прилагателното име мой в изречението: Това те прави моя герой?

Отговор: Правилно е прилагателното име мой в изречението да се членува с кратък член: Това те прави моя герой. Изразът моя герой пояснява местоимението те, което се замества с него, а не с той. Затова изразът моя герой трябва да се членува с кратък член. 

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.2. [...]

Въпрос: Как трябва да се членува прилагателното минал в изречението: Миналия четвъртък по телевизия „Скат“ даваха хубаво предаване?

Отговор: В изречението: Миналия четвъртък по телевизия „Скат“ даваха хубаво предаване, думата миналия трябва да се напише с кратък член, тъй като не е подлог (не е възможна замяна с личното местоимение той; срв. Тогава по телевизия „Скат“ даваха хубаво предаване). 

Официален правописен речник на българския език (2012), т. 17.6.2.1. [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член е правилно да се членува думата шампион в изречението: Размер, форма и стил: идеалната комбинация, която прави Swift 5 шампиона на преносимите компютри?

Отговор: Правилно е думата шампион да се членува с кратък член: Размер, форма и стил: идеалната комбинация, която прави Swift 5 шампиона на преносимите компютри. В изречението Swift 5 е допълнение (възможна е замяната му с личното местоимение го: прави го шампион). Шампион е определение към Swift 5, т.е. определение към допълнението, а не към подлога в изречението, затова трябва да се членува с кратък член.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.2. [...]

Въпрос: С пълен или с кратък член трябва да се членува думата замисъл в изречението Замисъла си го биваше

Отговор: В изречението съществителното замисъл трябва да се членува с кратък член, защото не е подлог, което означава, че не може да се замени с местоимението той (може да се замени с местоимението него): него си го биваше. Затова правилно е: Замисъла си го биваше

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.1. [...]

Въпрос: С пълен или кратък член е правилно да се членува думата килограм в изречението: Продавам доматите по 3 лв. килограма?

Отговор: Правилно е думата килограм да се членува с кратък член: Продавам доматите по 3 лв. килограма. Думата килограм не е подлог в изречението, т.е. не е възможна замяна с местоимението той.

Официален правописeн речник (2012), т. 17.6.2. [...]

Въпрос: С пълен или кратък член трябва да се напише думата народ в лозунга Народът срещу партиите?

Отговор: В лозунга Народът срещу партиите думата народ трябва да се напише с пълен член, тъй като лозунгът е оформен като заглавие, а членуваните форми от м.р. ед.ч. в заглавия се пишат с пълен член, ако са употребени самостоятелно и не са след предлог.

Официален правописен речник (2012), т. 17.7.2.

Заб.: Към коя подкатегория да се отнесе? Не е собствено име, затова не е при "Железният светилник". [...]