Секция за съвременен български език
;

Търсене по дума или словосъчетание

Пълен или кратък член?

Въпрос:

С пълен или кратък член трябва да се членува думата режисьор в изречението: А кой по-добре би се справил със задачата от режисьора?

Отговор:

Думата режисьор трябва да се членува с кратък член в изречението: А кой по-добре би се справил със задачата от режисьора. В изречението тя се заменя с местоимението него, а не с местоимението той: А кой по-добре би се справил със задачата от него, затова е правилно да се членува с кратък член.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.1.

[...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член е правилно да се членува думата вестник в изречението: Наричам този вестник „вестника на истината“?

Отговор:

В изречението Наричам този вестник „вестника на истината“ е правилно думата вестник да се членува с кратък член, тъй като не е подлог в изречението. Изразът, в който членуваната дума участва – вестника на истината, е обстоятелствено пояснение в изречението, тъй като пояснява сказуемото наричам (как го наричам – вестника на истината).

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.2.

 

Заб.: Според Академичната граматика е сказуемно определение? (Лора)

[...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член трябва да се напише думата панталон в изречението: Няма му го панталона/ът?

Отговор:

Правилно е думата да се напише с кратък член: Няма му го панталона, защото не може да се замести с местоимението той, т.е. не е подлог в изречението. Изречението няма подлог, защото глаголът няма е безличен.

 

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.1.

 

[...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член трябва да се напише прилагателното единствен в изречението Тя е връзката ни с него – единствения непознаваем свят?

 

Отговор:

В изречението Тя е връзката ни с него – единствения непознаваем свят прилагателното име единствен трябва да се напише с кратък член, тъй като се отнася към думата него, която не е подлог в изречението.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.2.

[...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член трябва да се напише думата храм в изречението: В града има паметник на църковната архитектура и живопис – храма/храмът „Св. Димитър“?

Отговор:

Правилно е думата да се напише с кратък член, защото участва в съчетание, което не е подлог и не е пояснение към подлога (не може да се замести с местоимението той): В града има паметник на църковната архитектура и живопис – храма „Св. Димитър“. Глаголът има е безличен и затова в изречението няма подлог.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.2.

[...]

Въпрос:

С пълен или кратък член е правилно да се членува думата специален в изречението: Осъществиха срещи с редица функционери на организацията (в това число специалния представител)?

Отговор:

Правилно е думата специален да се членува с кратък член: Осъществиха срещи с редица функционери на организацията (в това число специалния представител). Съчетанието, в което участва членувата дума – специалния представител, се отнася към съчетанието редица функционери, което е допълнение, а не подлог в изречението (Осъществиха срещи с него). Затова прилагателното име специален се членува с кратък член.

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.2.2.

[...]

Въпрос:

С пълен или с кратък член се членува думата нашият в изречението Ти си нашият човек?

Отговор:

В изречението Ти си нашият човек думата нашият се членува с пълен член, защото словосъчетанието нашият човек, в което участва членуваната дума, се свързва с форма на глагола съм.

 

Официален правописен речник (2012), т. 17.6.1.3.

[...]