Секция за съвременен български език
;

Търсене по дума или словосъчетание

При обособени части

Въпрос:

Отделя ли се със запетая изразът обратно на всички останали в изречението: И тя, обратно на всички останали, се съгласи?

Отговор:

В изречението: И тя, обратно на всички останали, се съгласи, изразът обратно на всички останали се отделя със запетаи, защото е обособена част.

[...]

Въпрос:

Трябва ли да има запетая или тире преди и след израза Иван и Мария в изречението Първият и вторият участник  Иван и Мария – се справиха много добре?

Отговор:

В изречението Първият и вторият участник  Иван и Мария – се справиха много добре трябва да се отдели със запетаи или с тирета, или с тире и запетая обособената част Иван и Мария. Правилни са и вариантите: Първият и вторият участник, Иван и Мария, се справиха много добреПървият и вторият участник  Иван и Мария, се справиха много добре.

Официален правописен речник (2012), т. 80.1, т. 102.3.1.

[...]

Въпрос: Трябва ли да се напише запетая в изречението: Безлюден, Бачковският манастир се подготвя за Великден?

Отговор:

В изречението: Безлюден, Бачковският манастир се подотвя за Великден, трябва да се постави запетая след думата безлюден, защото тя представлява обособена част.

Официален правописен речник (2012), т. 80.1.

[...]

Въпрос: Има ли запетая пред думата водейки в изречението: Вече десет години Илия споделя практическия си опит, водейки обучения по мениджмънт?

Отговор: Трябва да има запетая пред обособената част водейки обучения по мениджмънт в изречението: Вече десет години Илия споделя практическия си опит, водейки обучения по мениджмънт.

Официален правописен речник (2012), т. 80.1. [...]

Въпрос: Трябва ли да се употреби запетая в изречението Важното, казано на глас?

Отговор: В изречението Важното, казано на глас трябва да се постави запетая пред думата казано, за да се отдели обособената част казано на глас.

Официален правописен речник (2012), т. 80.1.
  [...]

Въпрос: Къде трябва да има запетая/запетаи в изречението Елате в сряда, 29 ноември, от 18:30 ч.?

Отговор: В изречението Елате в сряда, 29 ноември, от 18:30 ч. обособената част 29 ноември се отделя със запетаи.

Официален правописен речник (2012 г.), т. 80.1. [...]

Въпрос: Къде има запетаи в изречението Да не се представят документи, свързани с изпълнението на услугата, без писмено съгласие?

Отговор: В изречението Да не се представят документи, свързани с изпълнението на услугата, без писмено съгласие със запетаи трябва да се отдели  обособената част свързани с изпълнението на услугата от останалите изреченски части, между които е разположена (Да не се предоставят документи без писмено съгласие).

Официален правописен речник (2012), т. 80.1. [...]

Въпрос:

Как се оформя пунктуационно изразът: Ние, хората от „София Франс Ауто“,...?

Отговор:

​Изразът Ние, хората от „София Франс Ауто",... се оформя пунктуационно, като съчетанието хората от „София Франс Ауто" се огражда със запетаи, защото е обособена част.

Официален правописен речник (2012), т. 80.1.

[...]

Въпрос: Къде има запетаи в изречението Учениците, впечатлени от думите на класния, зашушукаха помежду си?

Отговор: Запетаите в изречението Учениците, впечатлени от думите на класния, зашушукаха помежду си ограждат обособената част впечатлени от думите на класния, т. е. пишат се запетаи пред думата впечатлени и след думата класния.

Официален правописен речник (2012), т. 80.1. [...]

Въпрос: Трябва ли да се постави запетая след „държавите – членки на ЕС“ в изречението: Подчертава, че сигурността на държавите – членки на ЕС, е неделима.
 

Отговор: Трябва да има запетая, тъй като „членки на ЕС“ е обособена част.

Официален правописен речник (2012), т. 102.3.1.

  [...]

Въпрос:

Има ли запетая след думата страни в изречението ... банкови сметки, установени в ЕС страни или други държави...?

Отговор:

В изречението ... банкови сметки, установени в ЕС страни или други държави... няма запетая след думата страни, тъй като обособена част е цялото словосъчетание установени в ЕС страни или други държави. Пунктуационен знак (точка или запетая) трябва да се постави след съществителното държави

Официален правописен речник (2012), т. 80.1.

[...]